Capture

William James 1892′de, “Bütün hayatımız iyiliğimiz ve kötülüğümüz için sistematik olarak düzenlenmiş ve bizi karşı konulmaz bir şekilde kaderimize doğru taşıyan bir yığın (fiziksel, duygusal ve düşünsel) alışkanlıktan başka bir şey değildir” demiş.

Ne kadar da derin demiş. Alışkanlıkların Gücü kitabı uzun zamandır okuma listemde olan ve merakla okumayı beklediğim bir kitaptı. Nisan ayı Ezgi’nin Kitaplığında merak edenler ve okumak isteyenler için buyursun.

Alışkanlıkların Gücü kitabında Charles Duhigg, alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceğini keyifli bir şekilde anlatarak, insanoğlunun doğasına yönelik yepyeni bir bakış açısı ortaya koyuyor.Özel ve iş hayatımızda alışkanlıklarımızın ardında nelerin yattığının ve nasıl değiştirilebileceğinin peşine düşerken hayatımızı nasıl dönüştürebileceğimizi irdeliyor.

Hayatımızın yönetimi aslında alışkanlıklarımızda farkında mısınız ? Bu sabah kalktığınızda yaptığınız şeyleri bir düşünün hepsi her sabah artık otomatik bir şekilde alışkanlıkla yaptığınız hareketler.Yapılan deneyler sonucunda hayvanların bile düşünmeden alışkanlıklar edinebildiği tespit edilmiş. Bu alışkanlıkların döngüsü de tüm canlılar için aynı ve aslında oldukça basit;

İşaret -> Rutin -> Ödül

Alışkanlıklar döngüsü üç aşamalı anlatılıyor. Duhingg’ e göre; alışkanlıklarımız bir işaretle başlıyor. Beynimiz o işareti algıladıktan sonra uygulamaya geçiyor. İşaret algılanınca, beynin o konudaki rutini devreye giriyor. Rutinin sonucunda ödüle ulaşıyor. Ödülün  kişiye tatmin sağlaması; davranışın tekrarlanmasını sağlıyor.  Zaman içerisinde  işaret ve ödül iç içe geçiyor. İşaret oluşunca, kişi ödül için büyük istek duyuyor.

Alışkanlıklarınızın oluşumu anlatıldıktan sonra, sırada alışkanlıklarınızın değişim mekanizmasına geliyor.Duhingg‘e  göre; yeni bir alışkanlık yaratmak için, alışkanlıklarınızın işaret ve ödül kısmına dokunmadan rutini değiştirmeniz gerekiyor.Burada bitirmek istediğiniz alışkanlığın yerine başka bir alışkanlığı koymak ve harekete geçirmek gerekiyor.

Kitap ana hatları ile üç bölümden oluşuyor.

İlk bölüm insanların haytalarında alışkanlıkların nasıl doğduğuna odaklanıyor. Bu bölümde alışkanlık oluşumunun nörolojisi, yeni alışkanlıkların nasıl oluşturulup eskilerinin nasıl değiştirilebileceği ve örneğin ünlü bir reklamcının diş fırçalamayı sıradan bir iş olmaktan çıkarıp ulusal bir takıntıya dönüştürürken hangi yöntemleri kullandığı gibi oldukça ilgi çekici başlıklar anlatılıyor.Procter & Gamble’ın, müşterilerin alışkanlık dürtülerinden yararlanarak Febreze adlı bir spreyi milyar dolarlık bir işe nasıl dönüştürdüğü, Adsız Alkolikler’in bağımlılığın merkezindeki alışkanlıklara saldırarak yaşamları nasıl ıslah ettiği, antrenör Tony Dungy’nin oyuncularının saha üstündeki ince işaretlere verdikleri otomatik reaksiyonlara odaklanarak Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nin en kötü takımının kaderini nasıl değiştirdiği gibi birbirinden farklı ancak özünde alışkanlıklara odaklanan örneklere yer veriliyor.

İkinci kısımda başarılı şirket ve organizasyonların alışkanlıkları inceleniyor. Paul O’Neill adındaki üst düzey bir yöneticinin zor durumdaki bir alüminyum üreticisini Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın en iyi performansına ulaştırmayı tek bir kilit taşı alışkanlığa odaklanarak nasıl başardığı ve Starbucks’ın iradeyi güçlendiren alışkanlıklar edindirerek liseden terk bir genci bir şube yöneticisine nasıl dönüştürdüğü anlatılıyor. Bir hastanenin organizasyonel alışkanlıkları yanlış olduğu zaman en yetenekli cerrahların bile ne kadar büyük hatalar yapabileceği açıklanıyor.

Üçüncü kısımda toplumların alışkanlıkları ele alınıyor. Alabama eyaletindeki Montgomery şehrinin köklü sosyal alışkanlıklarındaki değişimin, Martin Luther King Jr. önderliğindeki yurttaşlık hakları hareketinin başarıya ulaşmasına nasıl katkıda bulunduğu ve benzer bir odaklanma yardımıyla Rick Warren adındaki genç bir vaizin California eyaletindeki Saddleback Valley’de ülkenin en büyük kilisesini nasıl kurduğu anlatılıyor. Son olarak, İngiltere’de cinayet işleyen birinin bu suça alışkanlıkları tarafından sürüklendiğini ikna edici bir şekilde savunabildiği takdirde hapse girmekten kurtulup kurtulamayacağı ya da kumar alışkanlığının insan hayatını ne yönde ve ne kadar büyük bir biçimde etkileyebileceği gibi karmaşık etik meseleler masaya yatırılıyor.

Her bölüm ortak bir argüman etrafında dönüyor: Alışkanlıkların nasıl işlediğini anlarsak, onları değiştirilebiliriz.

Kitap biraz Gladwell tadında olduğundan ben keyifle okudum. Size de öneririm.

Ezgi

 

Yazar

Yorum Yaz