Capture

Kitabı okurken bu kadar mükemmeliyetçi olan kendim ile kitabın ana karakterinin benzeyen o kadar çok ortak noktası çıktı ki! Kadına yüklenen o kadar çok misyon var ki her birinde de en iyisini ortaya koymak istiyor. Hem iş hayatında hem de özel hayatında mükemmel olmak adına kendiyle ve etrafıyla savaş halinde… 

 Birbiriyle rekabet içinde olan kadınların belki de en önemli ortak özellikleridir aynı anda 10 işin de en iyisini çıkartmaya çabalamak!!!
 Kitabının ana konusuna gelirsek;
Zeynep uluslararası bir kozmetik firmasında pazarlama departmanında çalışmaktadır. Kukizia markalı parfümün pazarlamasından sorumludur fakat markanın adı  Türkçe’de farklı çağrışımlara neden olmaktadır. İsmini değiştirmek istese de maalesef bunu başaramamıştır. Aynı zamanda şirketi küçülme kararı almıştır ve Zeynep terfi de alamadığı gibi işten çıkarılmanın da korkusunu da yaşamaktadır. Her iş yerinde olduğu gibi ayağımızı kaydırmaya çalışan ekip arkadaşı burada da vardır ve Zeynep’in yapmayacağı bir çok şeyi yapmasına neden olmaktadır. Rakibi oldukça tehlikelidir.Çocuk, eş, aile, iş derken hayat akıp gidiyor ve koşturmaca içerisinde yaşanmamışlıklar, atlanmış hayatlar önümüze geliyor ve en önemlisi huzur ve mutluluk kaçıyor…
Kukuzia… Zavallı Zeynep’’in uluslararası bir kozmetik firmasında pazarlamasından sorumlu olduğu parfümün Türkçe’de tuhaf çağrışımlara sebep olan ismi. Küçülme kararı almış bir şirket. Süpermen misali gündüz bankada, gece çevreci bir dernekte çalışan ve daha çok kazanmak gibi bir isteği olmayan bir eş. Ensesinde her daim nefesini hissettiği rakibi Feray. Zeynep tüm bu sorunlarla uğraşırken kendi hayallerine nasıl ulaşacaktı? İstediği başarıyı, yani unvanı ve lüks bir sitedeki evi elde etmeyi hedefliyor, bedelini stresle ödese de düzenini bozacak ve kontrolüne müdahale anlamına gelecek her türlü girişime set çekiyordu. Ancak kocasının kahramanlıkları bir yana, şirketteki çalkantılı hal bütün planlarını altüst etmek üzereydi. Birilerinin taviz vermesi gerekiyordu. Bu kişi Zeynep mi olacaktı, yoksa çevresini kuşatan dünya mı?Dergi vetelevizyonlarda gördüğünüz ideal kadın veya erkek gibi olmayınca mu huzursuz oluyorsunuz? Her konuyu bir proje gibi mi ele alıyorsunuz eşinizle ilişkiniz dahil?

O zaman bu kitap tam size göre…Kendiside çalışan bir anne olan Dr. Yonca Eldener, Türkiye’nin yerli -yabancı önde gelen perakende şirketlerinde Ticaret Direktörü olarak görev yapıyor. Dr. Yonca Eldener’in ilk kitabı“Eş İşten Geçmeden” raflardaki yerini aldı ve ikinci baskısını yaptı bile.  Dr. Eldener’in sade ve akıcı birdille kaleme aldığı “Eş İşten Geçmeden”  güldürücü, şaşırtıcı ve düşündürücü tarzıyla- dikkat çekiyor.Uluslararası bir şirkette Türkçede tuhaf çağrışımlara sebep olan “Kukuzia” marka parfümü pazarlamaya çalışan Zeynep’in yaşadığı sorunlar, yıllardır terfi alamamış olmanın verdiği moralsizlik, şirketin aldığı küçülme kararı sonrası işini kaybetme korkusu, çalışanların arasındaki yoğun rekabet gibi tüm çalışanları yakından ilgilendiren olaylar konu ediliyor. İş dünyası ile sınırlı kalmayan kitapta Zeynep’in mesai sonrası yaşamına da yer veriliyor. Gündüz bankada çalışan, gece ise bir sivil toplum örgütünde gönüllü olarak eylemlere katılan eşi Cem, gündüzleri bakıcı tarafından bakılan kızı Ece, annesi ile yaşanan ve zaman zaman kuşak farklılıklarının yol açtığı yanlış anlaşılmaların hepsi Eldener’in kaleminden okuyucularla buluşuyor. İş hayatı nasıl olmalı üzerinde düşünenlerin ve çalışan annelerin mutlaka okuması gereken Eş İşten Geçmeden kitapçılarda ve seçkin satış noktalarında.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz