Capture

Artık iş dünyası her zamankinden daha global bir hale geldiğinden, yurt dışında çalışma ve yaşama olanakları da artıyor. Uluslararası şirketler farklı amaçlar ile faaliyet gösterdikleri farklı ülkeler arasında çalışanlarını görevlendiriyor.İşte tam da burada Expatriate (kısaltılmış hali ile expat)” kelimesi karşımıza çıkıyor.Kısaca ne anlama geldiğini açıklamak gerekirse “çok uluslu firmaların yabancı ülkelere kendi organizasyondan personel atamasıyla gelen çalışanlarına ‘expat’ deniyor.”Bu konuda oldukça hoşuma giden bir diğer tanım ise  “iş hayatının erasmusunu yapan kişi”.Yanlış anlaşılma olmasın expatlık bir tür gurbetçilik değildir.Daha üst sınıftır.

Çoğu şirket expatlığı yöneticilerine ya da çalışanlarına sunabileceği bir kariyer yolu olarak görür. Ülkesinde terfi imkanı olmayan, yetenekli yöneticilere deneyim kazandırmak ve terfi imkanı sağlamak için farklı ülkelerdeki operasyonlarında görevlendirir. Bu sayede şirkete bağlılık da artar. En önemlisi şirket içinde önemli yeteneklerin şirket bünyesi içinde kalması amaçlanır.

Expat olmak mevcut ülkeden farklı bir ülkede çalıştırmayı gerektirdiğinden çalışana sağlanan yan haklarda farklılaştırmaktadır.Örneğin çalışanın yeni atandığı ülkedeki ev kirası,çocuklarının okul masrafları,spor salonu üyeliği ya da eşe sağlanan kişisel bütçe (expat eşleri için ayrı bir yazı planlıyorum)  gibi mevcut ülkeden çok farklı ve yeni ülkede hayatı kolaylaştırıcı yan haklar sağlanabilmektedir.

Bu süreçte karşımıza bir de “Yaşam Maliyeti”  ya da “Zorluk Ödeneği” gibi ek terimler çıkar.Yaşam maliyeti kişinin ana ülkesi ile gideceği misafir ülke arasındaki hayat standartları arasındaki farkı gösterirken ; Zorluk Ödeneği ise gidilen ülke yaşam şartları bakımından daha zor ve sıkıntılı ise yapılan ek ödemeyi içerir. Expat olmak çalışma izni,oturma izni gibi bürokratik işlemler gerektirir.

Expat olarak çalışma süresi her şirket politikasına göre farklı olmakla birlikte 3-5 sene aralığı genel ortalamadır. Expat gönderilen kişi eğer bekar ise büyük çoğunlukla gittiği ülkeden lokal bir kişi ile evlenir hali ile bu da ana ülkeye geri dönüşü zorlaştırır.Ailesi olanlar içinde zordur.Eş ve çocuk ile gitmenin de çeşitli zorlukları vardır.Aile uyum sağlayamazsa expat performansını tam anlamı ile verimli olarak gösteremez.Aileyi kendi ülkesinde bırakmakta bir tür sıla özlemi ile yanmak anlamına gelir ki bu da kişinin performansını olumsuz yönde etkileyebilir.

Geri dönüş ayrı bir hikayedir.Bazen planlı olur bazen de apar topar yapılır.Kişi kendi ülkesine döndüğünde gittiği aynı pozisyona dönebilmesi büyük şans olur.Bazen o birim , o yöneticilik ya da o pozisyon kaldırılmış bile olabilir.Farklı ülkeler arası da görevlendirilmiş olabilir.

Expatlık güzel olduğu kadar zordur. Expat kişi bulunduğu toplumun genel anlamda reflekslerini bilmez. neye kızdığı, neye sevindiği, nasıl bir zihniyeti olduğuna dair pek bir fikri yoktur.Kültürel adaptasyon ve esneklik yetkinliği ön plana çıkar.Aklınıza her daim süper ülkelerde süper yaşamlar gelmesin yeri gelir Afrika’nın adı sanı duyulmamış bir ülkesinde görev yapar yeri gelir Fransa’da..

Lakin bu olay aynı zamanda iş hayatının piyangosu gibi bir şeydir.Öyle herkese nasip olmaz.Hele ki bunun yolu yordamı şirketlerde gizli formül gibidir. Gidenler efsane gibi kulaktan kulağa dolaşır, kimin nasıl becerip de, hangi yöntemleri izleyerek gittiği ise bir sır gibi saklanır.

Expat olmak mı olmamak mı ? İşte bütün mesele bu !!

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz