Capture

İlk defa o gün tanıştığım kişiler ile birlikteyim.Konuşma aynen şu şekilde akıyor :

A: Sen kaçsın ?

B: Bana 6 olduğumu söylüyorlar ama 7 özellikleri de var bende.

A: Yok yok bence de sen 6 sın.Bende kuvvetli bir 3’üm.

B: Ezgi sen kaçsın peki ?

Ezgi : (Düşünce baloncuğu içinde ) Neden bahsedildiği hakkında en ufak bir fikrim yok.Kaçsın ne demek ? Bu sayıların anlamı ne ? Şimdi ne demem lazım ? Çaktırmadan idare etmem gerek.Konuyu bilmeden de biliyor gibi yapmak çok sıkıntılı.En iyisi neden bahsediyorsunuz diye sorayım.Ay çok ayıp olur mu şimdi pat diye sormak.

Ve tabi ki sorup öğrendim. Meğer Enneagram kişilik testinde hangi kişilik tipinde çıktığımı soruyorlarmış.Hatırlarsanız daha önce kısaca yazmıştım.Tık Tık . Yaklaşık 3 sene önce yaptığımda 5 çıkmıştım.Geçtiğimiz hafta yeniden yaptım ve yine 5 çıktım.Tabi sadece 5 değil kanatlardaki 4 ve 6  dan da bazı özellikler gösteriyorum.Bu blogda bir 5 ürünü değil mi zaten ?

Kişilik Envanterleri ve Enneagram

Yunanca dokuz anlamına gelen ‘enne’ ve kişilik anlamına gelen ‘agram’ kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşturulan Enneagram  insanı harekete geçiren 3 kuvvet-güdü etrafında şekilleniyor ve kişilikleri böylece 9 ana tipe ayırıyor. Tabii bunların kendi aralarındaki geçişleri, komşuluk ilişkileri de var.Stres altında ya da kendimizi güvende hissettiğimizde farklı tiplerin olumlu ya da olumsuz farklı özelliklerini de gösterebiliyoruz.

Enneagram, insanları, dünyaya bakış açılarına, dünyayı algılayıp değerlendirme ve tepki verme şekilllerine göre  9 farklı kişilik tipine ayırır. Enneagram, her bir kişilik tipi için detaylı ve bütünsel bir kişilik resmi ortaya koyar. Kişilik tiplerini inceleyen diğer teorilerden farklı olarak Enneagram, statik değil dinamik bir sistemdir. Enneagram, tiplerin sadece kişilik özelliklerini, eğilimlerini ve tercihlerini tanımlamakla kalmaz, davranışlarının altında yatan motivasyon kaynaklarını da açığa çıkarır. Bunun yanısıra, tiplerin stres ve güven hallerinde, duruma bağlı olarak değişebilen davranış şekillerine değinir. En önemlisi de, kişisel gelişim için bir yol haritası sunar.

Peki İnsan Kaynakları için Enneagram ne fayda sağlar dediğinizi duyar gibiyim. Enneagram yöneticilerin kendilerini ve takımlarını anlaması konusunda en etkili araçlardan biridir. Farklı insanların farklı yönetilmesi gerekir. Bu farklılıklar hakkında yeterli bir fikir olmadan bunu başarmak ise zordur. Her bir Enneagram tipinin farklılıkları dikkate alınarak motivasyon ve iş yapma süreçlerinde karşılaşılan sıkıntıların çözümüne yönelmek yararlı olabilir.

Enneagram Metodolojisi, yöneticilerin bireysel farklılıkları göz önüne alarak takımını yönetmeleri, yönetim sürecinde kendilerinden kaynaklı sorunları ve kör noktalarını fark etmeleri ve liderlik becerilerini geliştirerek kişisel potansiyellerine ulaşmaları konusunda yardımcı bir araçtır. 

Orijinal olarak 155 soruluk bir test olan Enneagram’ı Türkçe olarak 27 soruda yapmak isterseniz size bu siteyi kullanabilirsiniz:

http://www.enneagramtesti.net/

Listelist çok muhteşen bir Enneagram ile Tanışma Rehberi yapmış.Kişilik tipleri detayını her yerden bulup okuyabilirsiniz ama bu çok farklı ve eğlenceli.Ben kısaca her tipin motto cümlesini buraya alıyorum.

Tip 1: Mükemmeliyetçi : “Hâlâ içime sinmeyen bir şeyler var…”


Tip 2: Yardımsever : “Yoksa beni sevmiyor musun?”


Tip 3: Başarı Odaklı : “Ben daha iyisini yapana kadar en iyisi bu”

Tip 4: Özgün : “Beni kategorize etme”

Tip 5: Araştırmacı :“Beni benimle bırak”

Tip 6: Sorgulayan : “Kimseye güvenmiyorum, kendime bile”

Tip 7: Maceracı : “Nerde akşam, orda sabah”

Tip 8: Meydan Okuyan : “Egemenlik verilmez, alınır.”

Tip 9: Barışçı : “Sen de haklısın”

Ezgi

Yazardan Not : Araştırma yaparken www.tipleralemi.com adında Enneagram için keyifli bir siteye denk geldim.Göz atmak isteyebilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz