Neden anne olduktan sonra işe geri dönmek bu kadar zor?

  • Ülkemizde sağlanan annelik izni gerçekçi değil.
  • İşe dönen kadınların nasıl destekleneceği konusunda şirketlerde bilgi ve uygulama eksikliği var.
  • İşe dönen annelerle nasıl iletişim kurulacağını bilen yöneticiler yok denecek kadar az. Bu alanda verilen bir eğitim yok.
  • Annelerin çalışmaya devam etmesini sağlayacak çocuk bakım destekleri ve imkânları kısıtlı ve kişinin kendi kontrolüne bırakılıyor.

Tüm bu sorunların nasıl bizim kontrolümüz dışında olduğuna dikkat ettiniz mi?Bebek sahibi olduktan sonra işe döndüğümüzde tam olarak aynı kişi olacağımızı bekleyen bir ortamın parçasıyız. Hem de bazen doğumdan sadece haftalar sonra!

İşe dönmemizi etkileyen ve kontrol edemediğimiz birçok çevresel faktör olsa da, çalışan kadından çalışan anneye mümkün olduğunca sorunsuz geçişi yapmak için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

İşe geri döndüğünüzde kendinizi hazır ve güvende hissetmenizi umduğum 5 stratejiyi bulacaksınız.

STRATEJİ 1 – Çocuğunuza bakım verecek kişi/kişiler ile test sürüşleri yapın.

Çocuğunuza bakım verecek kişi ile uzun zamandır birlikte olsanız bile günün belli zamanlarında her rutini yalnız yerine getirebilmesi için o kişiye fırsat verin. İşe döndüğünüzde sizi her an yanında bulamayacağından uyku, yemek, banyo ne gerekiyorsa mutlaka yalnız başına yapması için alan açın.

Eğer bakım verecek kişi ile işe dönüş öncesi düzen değişikliğine gidecekseniz bu süreyi makul tutmakta fayda var. Örneğin bir bakıcı ise bu kişi en az 1 aydır birlikte kalın. Eğer aile büyükleri bakacak ise her rutini sizin içinize sinecek şekilde yapabilmesi için 15 gün önceden sisteminizi kurmaya başlayın.

STRATEJİ 2 –Hafta ortasında işe dönün.

İşe dönüş gününüzü seçme fırsatınız varsa, Çarşamba veya Perşembe günü başlamanız hem siz hem de çocuğunuz için iyi olabilir. Özellikle işiniz Pazartesiden Cumaya kadar çalışmayı gerektiren bir işse ve esneklik yoksa işe geri döndüğünüz o ilk haftayı biraz daha kısaltmak, sizi birden bunalmış gibi hissetmek yerine, sizi “yeni normal” haline getirmenize yardımcı olacaktır!

STRATEJİ 3 – Yöneticinizle önceden bir görüşme yapın.

Hayatınız değişti ve siz doğum izninden önceki size göre biraz farklı hissedebilirsiniz bu gayet normal. Bu süreçte beklentilerinizi ve olası yaşayabileceğiniz sorunları yöneticinizle önceden konuşun ve ortak bir zeminde buluşun.

Eğer işe döndüğünüzde emzirmeye devam ediyorsanız işyerinde süt sağmanız ya da süt izinlerinizi kullanmanız gibi çalışma düzeninizi farklılaştıracak konularda el sıkışın.

STRATEJİ 4 – Yeni süper gücünüzden yararlanın!

Benden sonra tekrar edin: “Annelik bir güçtür, zayıflık değil”. Bir anne olarak, kariyerinize muhtemelen fark ettiğinizden daha
fazla şaşırtıcı ve yeni pratik becerilere sahipsiniz. Bir düşünün aynı anda birden fazla işi yapmada bir anneden daha
yetenekli biriyle hiç tanıştınız mı? Bunu işteyken kendi avantajınız için kullanın. Bu sayede kendinizi
daha önce sahip olduğunuzdan daha verimli bir şekilde her şeyin üstesinden
gelirken bulacaksınız!

STRATEJİ 5 – Bir sabah rutini oluşturun

Küçük bir bebekle rutinler kurmak hayatınızı daha yönetilebilir hale getirecektir.Bir rutine sahip olmak siz, eşiniz ve aynı zamanda bebeğiniz için çok faydalı olacaktır. Özellikle sabah ve akşam rutinleri sizi işe döndüğünüzde daha rahatlatan ve ne ile karşılaşacağınızı öngörebildiğiniz durumlar yaratacaktır.

Bebekler tahmin edilebilirlikten hoşlanırlar, bu yüzden evden çıkarken veya eve döndüğünüzde bu rutinleri uygulamanız hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir. Bebekler ne beklediklerini bilecekleri durumlara daha hızlı ve sorunsuz adapte olabilir.(Tabi ki her zaman istisnalar olacak bu moralinizi bozmasın J)

Kendi yaşam standardınıza göre bu rutinleri belirleyin ve işe dönmeden bir veya iki hafta önce bu rutini başlatabilirseniz işe dönüş süreci sizin için 1-0 önde başlayacaktır.

Sevgiler

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz