Capture
Bundan böyle her 1 Kasım benim için “Dijital Topuklar” demek..

Dijital Topuklar, Türkiye’nin ilk ve tek dijital kadın zirvesi. Bu sene ikincisi yapıldı. Dijital Topuklar’da, kaliteli ve özgün içerik, ticari etik, dijital feminizm, dijital gençlik, dijital girişimcilik gibi konular ele alınıyor. Geçen sene ilk etkinliği evde canlı yayından takip etmiştim ve çok keyif almıştım. Sebebi aslında belli ben kadın elinin, emeğinin olduğu her işi severek takip ediyorum. Dijital Topuklar da gücünü kadınlardan alan kadınlar için ortaya çıkan ve neredeyse tüm konukların kadın olduğu alışılmadık bir zirve.

1 Kasım da birbirinden keyifli 5 panel izledim. Kısaca bu panellerden heybeme doldurduklarımı sizinle de paylaşmak istiyorum.

İlk panelimiz ismi ile Bill Gates’e selam çakan ”İçerik Kraliçedir paneliydi. Bu panelde Sevim Gözay, ,Hande Birsay, ,Damla Çeliktaban ve Rümeysa Çamdereli  konuşmacıydı.Hepsi farklı açılardan konuya yaklaşımları ile bana zenginlik kattı. İtiraf etmeliyim daha önce Reçel Blog u duymama rağmen içeriği hakkında çok bilgim yoktu. Bu da benim eksiğim olsun. Panelde hepimizin yer olduğu sosyal medya masaya yatırıldı. Herkesin kendi sosyal medyasını yaşadığı ve çok boş geliyorsa kişinin takip ettiklerini gözden geçirmesi gerektiği mesajı verildi. Yani sosyal medyada takip ettiklerimiz aynı zamanda bize bir şey katıyor mu , faydası var mı ,bir farkındalık yaratıyor mu gibi soruları kendimize sormamız gerektiğinden bahsedildi. Bazı popüler konuların aslında içinin boş olabileceğini ama okuyucu çekebilmek ya da sponsorluk alabilmek için bu tarz popüler konuları yazmak gerektiğini böylede asıl değinilmesi gereken sosyal sorumluluk ya da toplumdaki açık yaralara değinen yazılar yazmak için bu popüler yazıların aslında sponsor olduğu belirtildi. Dönem dönem hangi içerik etkileşim alır okuyucunun nabzını tutmak gerektiğinden; yorumların öneminden ya da okuyucunun istediği konuları yazmanın kritik önemini dinledim. En çok okunan yazıların aslında insanların yalnız olmadıklarını gördüğü yazılar olduğunu öğrendim.. Blog üzerinden içerik üreten biri olarak keyifle dinlediğim bir paneldi.

İkinci panel Paylaştıklarından Sorumlusun başlığındaydı. Bu panelde gazeteci Özlem Gürses moderatörlüğünde ; Aslı Kızmaz, ,Duygu Şar, Gökhan Ahi ve Timur Akkurt konuşmacıydı. Hayatımıza sosyal medya ile giren “influencer” ,”fenomen”  gibi kavramların etil, şöhret ve itibar perspektifinden masaya yatırıldığı panelde bu konunun hukuki boyutu da incelendi. Herkesin içerik üreticisi ve bireysel yayıncı olduğu günümüzde nitelik mi nicelik mi tartışmasının aslında çok boyutu olduğunu ve ikisinin birlikte kuvvetli olduğuna da  değinildi. Sosyal medya mecralarında yaşanan sosyal linç ve anonimlik üzerinden aslında yüzyüze söylenmeyecek şeylerin , yapılmayacak yorumların ekran karşısında yaşattığı güç üzerinde duruldu. Büyük takipçili hesapların aynı zamanda büyük sorumluluk getirdiği ve bu takipçi gücünün doğru kullanılması ve yanlış yönlendirilmemesi gerektiğinden bahsedildi. Kişilerin aynı zamanda hem topluma hem de takip eden kişilere var olan etik sorumluluklarının önemine dikkat çekildi. Sosyal medyanın yazılı olmayan kurallarına göre geçmiş paylaşımlardan da sorumlu olduğumuz hatırlatıldı.İfade özgürlüğünün nerede başladığı ve nerede bittiğinin farkında olarak paylaşım yapılması  gerektiğinden ve yapılan reklamlarda belirli ilkelere sahip olunması gerektiğinden sırf para veriliyor diye her ürünü ya da hizmeti tanıtmanın doğru olmadığına takipçi profiline ve ürünün gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığına bakılmadan paylaşım yapılmasının etkilerinin düşünülmesi gerektiğinden bahsedildi.Benim  en keyfi aldığım oturumlardan biri olabilir.Çünkü hepimizin yaşadığı ya da yaşaması muhtemel bir konuyu masaya yatırdı.

Üçüncü panel Girişimci Djital Kadınların Yol Haritası” ismini taşıyordu. Yaprak Yapsan moderatörlüğünde ve Başak Taşpınar Değim, Armut.comSanem Oktar, KAGİDER Başkanı ve Funda Güleç, Küçük İşletmeler için Sosyal Medya konuşmacıydı.Dijitalde iş kurmak isteyen ya da var olan işini nasıl büyütürüm diye düşünen girişimci kadınlar için bence oldukça faydalıydı. Özellikle Armut.Com un kurucusu Başak Taşpınar Değim’in kuruluş sürecindeki deneyimlerini, hayal kırıklıklarını ,üzüntülerini ve yaşadığı sorunları anlatması aslında bu işin ne kadar zor ve emek isteyen bir süreç olduğunun farkına vardırdı. Sadece fikir sahibi olmanın yetmediği o fikri hayata geçirebilmek için sistem ,ekip,altyapı ve elbette yatırım alabilmek için doğru yerlere başvurmak gerektiğini aktardı.İster instagram üzerinden ürün yapan ve satan ister ise daha büyük bir girişime sahip her kadının sosyal medyada mutlaka olması gerektiğini ve sosyal medya için bir stratejisi olması gerektiğini Funda Güleç tüm samimiyetiyle aktardı.Sanem Oktar işin finansal boyutu ile ilgili kadınlara verilen bir çok kredi olduğunu özellikle bu yola çıkacak kadınlar için kurumların çeşitli eğitimler ile destek verdiğini de iletti.

Dördüncü Panel benim de üzerinde çokça düşündüğüm ve hem bir kadın hem de anne olarak önemle ele aldığım “İletişimde Toplumsal Cinsiyet Eşit(siz)liği “ başlığındaydı. Elif Doğan, moderatörlüğünde Jülide Erdoğan  ve  Yılmaz Erdal ın katılımı ile sosyal medyaya bu konunun ne şekilde yansıdığı tartışıldı. “Kızlara pembe, erkeklere mavi” kalıbının dijitaldeki yansımaları konuşuldu. Bu farkındalığın önce aile sonrasında ise okullarda verilmesi gerektiğini STK ların bu konuda yaptığı çalışmalar üzerinde duruldu. Özellikle eril dili değiştirmede ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken küçükten bu farkındalığı yaratabilmesinin gelecek nesillerde fark yaratacağına değinildi.

Son panel ize Z Kuşağına Hitap Etmenin İncelikleri üzerineydi.Ali Koç moderatörlüğünde ; konuşmacılar Erdil Yaşaroğlu, Tülin Kozikoğlu, Yazar, ve Esra Ercan Bilgiç idi. Bu oturumda Teknosa nın Z Kuşağı ile ilgili yaptığı bir araştırmanın röportajları paylaşıldı aslında çocuklar internete düşündüğümüzden daha az anlam yüklüyormuş bunu fark ettim. Yen, neslin dijitalin içine doğması ve hayatlarının normalinin dijital olması ile başlayan oturum bilgisayar oyunu bağımlılığı, dijitalin kitap okuma oranlarına etkisi  gibi içeriklerle devam etti. Çocukların doğru yönlendirilirlerse dijitali çok faydalı bir araç olarak kullanabileceğinin altı çizildi.Yasaklamak yerine doğru kullanıma teşvik etmenin daha doğru bir hareket olacağına dikkat çekildi. Dijital medyanın çocuk üzerindeki siber zorbalık gibi negatif etkilerine karşı korunması için ailelere düşen önemli görevlerden bahsedildi. Günümüzde popüler olan ‘Sharenting’: yani çocuğunu sosyal medyada paylaşın ebeveynlerin yaptıkları  çocukların mahremiyeti açısından ele alındı.İnternet güvenliğini sağlamak ailelerin sorumluluğunda ve takibinde olmalı,çocuklar kimlerle neler konuşuyor dikkatle izlenmeli mesajı verildi.

İlginizi çekti ise yakında tüm videolar Dijital Topuklar ın Youtube sayfasında olacak izleme şansı bulabilirsiniz.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz