Capture

Geçen hafta şirketimin bir organizayonu için İzmir’e gitmem gerekti.Uçakta yanımda oturan biri Fransız iki kişinin konuşmaları çok dikkatimi çekti.Kendileri ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.Sürekli şaraplar hakkında konuşmaları dikkatimi çekti ve mesleklerini sordum.Fransız olan yolcu bir “Degustatör” imiş..Yani Şarap tadıcısı..İzmir ve çevre illerindeki şarapevlerini ziyarete gidiyorlarmış..

Bu vesile ile yakın bir zamanda okumuş olduğum ilginç meslekleri sizinle de paylaşmak istedim.

“Türkiye İş Kurumu tarafından hazırlanan Türk Meslekler Sözlüğü’nde, bilinenlerin yanı sıra daha önce duyulmamış veya az duyulmuş ilginç mesleklerin de tanımı yapılıyor.

İşgücü piyasası hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, çalışma yaşamında yer alan meslekleri ve meslek tanımlarını tanıtan sözlük ayrıca, ‘yoğurucu’, ‘maçacı’, ‘tarak fırçacı’, ‘sperm işçisi’ nedir diye merak edenlere cevap veriyor.

‘Yangından mal kurtarma mütehassısı’, ‘su verici’, ‘kavurucu’, ‘bükücü’ gibi ilginç meslek adlarının da tanımlandığı sözlük, mevcut mesleklerin kod ve unvan tanımlarında standardizasyon sağlamayı amaçlıyor. ”

Sözlükte yer alan ilginç bazı meslek adları ve tanımları şöyle:

-İmbikçi: Ağaçların kesilip devrildiği yerlerde odun parçalarından, buhar distilasyonu vasıtasıyla ham terementin çıkaran bir nevi imbik kazanını çalıştıran kişi.

-Nehir Sürücüsü: Tomrukları suya yuvarlayıp, nehirden aşağı yüzdürerek sevk mahalline ulaşmalarını sağlayan, uzak taşımacılık için tomrukları demetler haline getiren kişi.

-Yoğurucu: Lastik imalinde kullanılan hammaddeleri yoğuran, karıştıran veya ısıtan bir makineyi çalıştıran kişi.

-Tarak Fırçacı: Tarak makinesinin temizliğini yapan, temizlik sonrasında toplanan telef olmuş pamukların kullanımı için ilgili bölümlere sevk eden nitelikli kişi.

-Kırkıcı: Kırkım zamanı koyunların yünlerini kırkım makinesiyle kırkan kişi.

-Yangından Mal Kurtarma Mütehassısı: Yangınlar sırasında ve yangınlardan sonra eşyaları koruyan ve kurtaran kişi.

-Meydancı Şefi: Konaklama vb. İşletmelerde genel alanların temizliği, düzeni ve bakımıyla ilgili işlerin ve sorumlu olduğu personelin kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

-Maçacı: Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, geleneksel yöntemlerle döküm yapılan işletmelerde maça kumu, maça iskeleti ile maça sandığı hazırlama ve maça yapma bilgi ve becerisine sahip kişi.

-Perdahçı: Teleskop, tüfek, nişangah dürbünü, fotoğraf makinesi ve mikroskop gibi hassas optik aletler de kullanılacak mercek, prizma ve diğer optik elemanları pek hassas toleransına kadar makineyle perdahlayan kişi.

-Klişeci: Üzerine fotoğraf kopya edilmiş metal plakaları asitle yıkayıp baskı klişesi haline getiren kişi.

-Hamurkar: Hamurkar, un, su, tuz ve maya ile katkı maddelerini yoğurmak ve unlu mamullerin üretimi için gerekli hamuru hazırlamak ile ilgili işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

-Kültürcü: (süthane/mandıra) Tereyağı, krema, peynir ve diğer maddelerin imalinde kullanılacak ana kültürü yaparak bundan bakteri kültürü çıkaran kişi.

-Bükücü: Ağaç parçaları elle veya makine ile buhara tutarak büken kişi.

-Sperm işçisi: Verimli sığır ve at ırkı yetiştirmek için iyi bir cins boğa ve aygırlardan sperm almada ön hazırlıkları yaparak spermi alan kişi.

-Su Verici (metal): Sertleştirilmiş çelik eşyayı fırında tekrar ısıtmak ve soğutmak suretiyle metali daha sert, daha dayanıklı veya daha esnek bir hale getiren kişi.

-Kavurucu: Dönen sıcak bir silindirde kakao tohumunu kavuran kişi.

-Beden İşçisi: Bu grup, Taşıma, kaldırma, istifleme, kürekleme, kazma ve benzeri işleri kol gücü ile kazma, kürek, el arabası ve sokak süpürgesi gibi basit işçilik aletlerini gerekli yerlerde kullanarak çalışan kişi.

Yazar

Yorum Yaz