Başlıktaki 2 şapkaya sahip olan benim. Ama ikisini aynı anda takmamın bence çok mümkün değil. Beni tanıyanlar bilir etik değerlerim çok yüksektir. Doğruyu yapmak benim için çok önemlidir. İşte bu yüzden bu 2 şapkayı aynı anda takmamın etik olarak doğru olmadığını düşünüyorum. Yazımın ilerleyen kısımlarında nedenlerine değinmeye çalışacağım. Boyumdan büyük laflar etmek istemem, bunlar tamamen benim kendi kişisel görüşlerim bunu belirtmekte fayda var.

Başlamadan şunu paylaşmak isterim ki elbette İnsan Kaynakları alanında çalışan bir profesyonel olarak koçluk yetkinliklerimi her süreçte kullanıyorum. Hatta bunu iş hayatı olarak sınırlamayalım sosyal ve özel hayatımda da kullandığım zamanlar mutlaka oluyor. Benim bahsettiğim bir İnsan Kaynakları çalışanının kendi şirketinde çalışan birine koçluk yapması bakın buradaki ince ayrıma da dikkat çekmek gerek mentorluk ya da rehberlik hatta danışmanlık değil bahsetmek istediğim safi koçluk..

Genel geçer bir araştırma ya da istatistiğe bağlı olmadan genel gözlemlerim ile diyebilirim ki Türkiye’deki mevcut koçların büyük bir çoğu eski ya da hali hazırda İnsan Kaynakları Profesyoneli. Aman şimdi bilimsel böyle bir varsayımla ilerlediğim için tepki almayayım yine bunlar tamamen benim kendi kişisel gözlemlerim. Hatta koçluk eğitimine başlamadan önceki önyargılarımdan biri de buydu. Ama sonradan çok yanıldığımı anladım 18 kişilik sınıfta sadece ben dahil  3 kişi İnsan Kaynakları alanında çalışıyordu.Oldukça çeşitli ve renkli bir sınıfta tüm eğitimimi tamamlama şansım oldu. Geçenlerde bu konu kafamı kurcalarken karşıma sevgili Canel Gürgen in aynı minvaldeki yazısı denk geldim. İyi ki de geldim bu sayede bende bu yazıyı kaleme almaya başladım.

Koç olduğumu duyan çalışma arkadaşlarım kendilerine de koçluk yapmamı talep ediyorlar. Yolun başında bir koç için bu elbette bulunmaz bir nimet. Kilometre yapmanız için gereken danışan size kendi geliyor ama ben bu talepleri üzülerek reddediyorum. Neden mi ? Ah şu etik !! Örneğin şöyle bir durumda çalışan kariyeri ile ilgili sıkıntı yaşıyor ve koçluk görüşmesinde kariyer değişikliğine karar veriyor ve şirketten ayrılıyor. Ee peki ben o koçluk görüşmesine İK cı şapkamla girersem ne olur bu çalışanı şirkette tutmak için çabalamaz mıyım ? Diyelim yöneticisi ile bir sorun var ee ben o yöneticinin de İK cısıyım. Şimdi ne olacak ? Koçluk eğitiminde sahip olduğum en büyük hediyelerden biri karşımdaki insanı yargılamadan, varsaymadan, kendi gündemimi getirmeden dinlemeyi öğrenebilmek oldu. Hah bak işte zaten çelişki de burada ben İK cı isem zaten kendi gündemim de o görüşmenin içinde olmayacak mı en doğalından ?

Şirketler/holdingler iç koçluk sistemleri tasarlıyorlar ki bence bunlar oldukça güzel adımlar. Dışarıdan danışmanlık/koçluk şirketlerinden destek alıyorlar. Buraya kadar da her şey harika. Bir de iç koç yetiştirme meselesi var ki burada bir duralım. Bu konuda kafalar sanki tam net değilmiş gibi hissettiğim oluyor. Daha önce çalıştığım şirketi kapsayan holding buna çok güzel bir çözüm getirmişti. Holding şirketleri kendi şirketleri hariç diğer şirketlerdeki danışanlara koçluk verebiliyordu bu sayede hiçbir koç çalıştığı şirketten bir danışan ile eşleşmiyordu. Dahiyane değil mi ? Çünkü İK cı olsun ya da olmasın ben aynı şirkette çalışan kişilerin birbirine gerçek anlamda koçluk yapabileceğine ihtimal vermeyenlerdenim. Olmaz diye kesin çizgiler çizmek istemesem de tam karşılığını bulamaz gibi geliyor.

Uzun lafın kısası evet ben bir profesyonel koçum ama aynı zamanda bir İK profesyoneliyim de .Her ikisinin şapkasını da ayrı mecralarda takmayı tercih ediyorum. Bu benim tercihim daha farklı düşünenlere de da son derece saygı duyuyorum. Yeter ki her iki mesleği de gerçekten hakkını vererek layığı ile yapsınlar.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz