Sanırım artık İnsan Kaynakları ile ilgili ilginç tüm konuları yazmaktan keyif aldığımı farketmişsinizdir.Standartlar dışında farklılaştırılmış CV lere bayılıyorum.Yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı “Yok artık daha neler” dedirtecek bir CV sahibi ile henüz bir mülakat yapabilmiş değilim.Ama benim hala umudum var..Her sektörde uygulanmasının mümkün olmadığı CV ler her zaman işe alınma garantisi de vermeyebilir..

Bakalım neler var ? Bir de ufak hatırlatma bahsedilen CV ler tamamen Türk yapımıdır…

Deney Tüpünde CV

Kimya mühendisi bir aday uzun yıllar üretim yapan şirketlerin kimya laboratuarlarında ve özellikle araştırma-geliştirme bölümlerinde çalışmış. Özgeçmişini konik yapıda bir deney tüpüne koymuş ve Onu da bir hediye paketi yaparak insan kaynakları bölümüne göndermiş.(Umarım İnsan Kaynakları tehlikeli bir madde geldi sanmamıştır.)
 Karikatür Bandında CV
 İkinci örnek, bir televizyon kuruluşunda çalışmak, orada program yapmak isteyen bir adayla ilgili. Kitabın her sayfasına özel olarak çizilmiş bir karikatür yerleştirilmiş olsun. İlk karikatürde görülen, çay bahçesinde el ele oturan bir çift gençtir. İkinci karikatür bunların düğününü resmeder. Üçüncü karikatürde, yeni evli çift yatakta sevişmektedir. Dördüncü karikatür, 9 ay sonrasının takvimiyle birlikte bir çocuğun doğumunu gösterir; çocuk doğarken doktorun yüzüne işemektedir. Beşinci karikatür çocuğun sünnetini göstermektedir. Altıncı karikatür çocuğun gittiği liseden kaçışını göstermektedir. Yedinci karikatür, çocuğun gittiği üniversitenin önünde elindeki iki kuklayla bir kıza çıkma teklifini göstermektedir: Kuklalar şöyle konuşmaktadır: “Abla biliyor musun, bu abi seni çok beğeniyor.” Diğeri: “Hani bizim patron diye demiyoruz, ama hoş çocuktur.” Son karikatür, bu hoş çocuğun televizyon ekranındaki karikatürüdür. Televizyon ekranında başvurduğu televizyonun logosu, stüdyoda ise kendisi bir konukla söyleşi yapmaktadır. (Sanki biraz abartmış gibi ne dersiniz )
 Dövme Şeklinde CV

(Bu arkadaşın Pepsi de çalışma ihtimali ne olabilir ?)

Üçüncü örnek: Bu seferki, hem CV hem de iş başvurusu kıyafeti. Aday, başvuru yaptığı şirketin logosunu İnternet sitesinden alıyor ve yandan sağ ve sol kolunun çıplak göründüğü bir fotoğraf çektiriyor. Omuzdan on santim aşağıda bir yere kolunun üstüne şirketin logosunu, photoshop programında dövme şeklinde koyuyor. Ardından sol kolunun üstüne de yine aynı programda kendi özgeçmişinin ana başlıklarını koyuyor ama en kritik şeyleri. Okuduğu üniversite ve birkaç iş deneyimi…(Açıkçası sektör neydi ve sonuç ne oldu gerçekten merak ettim.Düşünsenize bir de bu dövmeler gerçekse sizi işe alabiliriz deseler..)

İş başvuru kitapları, diğer başvuranların arasında kaybolmanız için herkese koyu renk takım elbise ve tayyörler öneriyor. Bu durumdan faydalanmak mümkün. Bu arkadaşımız başvuruya giderken, altına bir kot pantolon giymiş. Üstüne de beyaz bir sweat-shirt (yakalı, pamuklu, uzun kollu spor üst giyim), ancak sweat-shirt’in üstüne başvuru yaptığı şirketin logosunu bastırmıştı. Sonuç: insan kaynakları bölümü, daha işe girmeden bu kadar fazla bir şirketi sahiplenen bu yaratıcı arkadaşımızı işe almışlar.(Bence aynı zamanda riskli bir durum.Ya İK olaya farklı bakıp fazla iddialı bulsaydı ? )

Video Görüntü Olarak CV

Yahu bunda ne var ki artık herkes video CV hazırlıyor demeden önce bu video CV de neler var bir okuyun derim..Tabi bir de şu düşünce gelebilir aklınıza her pozisyonda yaratıcı CV kullanılabilir mi ? Yeni mezun adaylarda daha sık olabilecek diye düşünülen yaratıcı CV lere bir de daha deneyimli bir aday için göz atalım..

  Bir genel müdür adayı, yeni iş arayışında, profesyonel bir başvuru hazırlığı yapıyor. Profesyonel bir kameraman yardımıyla çekimler yapılıyor. Kayıtta, genel müdürün daha önce çalıştığı şirketlerin müşterileri, birer birer genel müdür hakkında görüş veriyor, yönetim kurulu üyeleri görüş veriyor, daha önceki çalışanları görüş veriyor, genel müdürün gittiği okulların hocaları ve profesörleri, genel müdürün öğrencilik günleri hakkında görüş veriyor.Genel müdürün hobileri hakkında da, sörf hocası, kayak hocası görüş veriyor. 6 yaşındaki kızının sözleriyle çekim tamamlanıyor. “Babam harika bir insan”. Bu görüntüler montajlanıyor. Özel bir kapak yapılıyor. Üst düzey yerleştirme yapan birkaç beyin avcısı kuruluşa gönderiliyor; birkaç tane de holdingin patronuna. (Hatta bu gazla Oscar komitesine ve Cannes film festivaline de gönderilirmiş  🙂 )

İlan Olarak CV

 İş aramak için de sıra dışı yöntemler kullanmak mümkün. Hani bazı sıra dışı aşıklar, aşklarını yollardaki ilan panoları ya da gazetelerle ilan ederler ya. Eğer gerçekten sıra dışı birisi iseniz, yaşadığınız şehrin en işlek meydanlarından birinde bir panoya ücretini ödeyerek özgeçmişinizi basabilirsiniz daha iyisi, yöneticilerin okuduğu “Capital”, “Power” ya da insan kaynakları profesyonellerinin okuduğu “Human Resources” dergisine ilan verebilir ya da insan kaynakları kongrelerinin fuar alanlarında stand açabilirsiniz.(Bu bana biraz pahalı bir seçenekmiş gibi geldi ya da çok iddialı)

Pasta Olarak CV

 Bir arkadaşımız, CV’sini büyükçe birer pasta üzerine krema ile yazdırarak insan kaynakları bölümlerine göndermiş. Bu arkadaşımızın beş şirketin ikisi tarafından işe kabul edildiğini duymak sizi şaşırtabilir.(Okuyunca ilk aklıma gelen şey ya İK pastayı iletişim bilgileri ile birlikte yerse nolucak sorusu oldu. Yani sonra bu arkadaşa nasıl ulaşılacak ?Bu da bence biraz fazla kremalı bir yöntem)
Hamiş : Bana kalırsa nasıl CV hazırlarsanız hazırlayın görüşmeye girecek olan siz olacaksınız CV niz değil.Hazırladığınız yaratıcı CV sadece sizi ilk eleme aşamasında birkaç adım öne çıkartacaktır.İşin sırrı o CV yi hazırlarken kullandığınız kıvrak zekayı mülakat esnasında da karşı tarafa hissettirebilmektir..
Yazar

Yorum Yaz