30

Cahit Sıtkı Tarancı “Yaş 35 yolun yarısı” demiş..Yolun yarısına 5 kala yani 30 yaşımda kafamda deli sorular..

30 Yaş..Kendini arada hisseden,yaşamın ne başında ne sonunda olan,başa biraz uzak sona daha yakın. Ruhundaki çocuğu terk edip içindeki çocuğu yaşatmaya çalıştığın..30 yaş sendromu belirtileri geç kalmışlığın hüznü, başaramama kaygısı ve bulunduğu durumu beğenmeme..

“Bugüne kadar neler yaptım? Neler ürettim?” “Yaşamak istediklerimin ne kadarını yaşayabildim?” ” Şu an sahip olduklarımı gerçekte istiyor muyum?”  “Ya yapamadıklarım ne olacak? ” tarzı soruların sorulmaya başladığı 30’lu yaşlar..

Önce herşey yaşımın başına 3 gelmesi nedeni ile oluyor sandım ama yanılmışım..Konu çok daha derinlerden gelmekte imiş.Hayata bakış açımın değişmesi ile başlayan deli sorular manevi boyuta oradan da sorgulama evresine yol alırken çaresizce eşlik ettim.

İlk darbeyi artık otuzlu yaşlardaki otuz yaşa geldiğimi farkettiğimde savurdum.”Hah” dedim acımadı ki..Sonra ne oldu ise arkasından geldi.Öncelikle hayattaki varoluş amacımı sorgulamaya başladım.Kocaman bir manevi boşluk içine düştüm.Kendimden başkasına faydam olmalı şu fani dünyada faslı geldi arkasından.Daha sonra olduğum ve olmak istediğim yer karşılaştırması derin bir hançer gibi saplandı kalbimin derinliklerine..Ben kimdim,neden yaşıyordum,nerede olmak istemiştim 30 yaşına geldiğimde ve şuan o yerin neresindeydim.

Hepsi derin felsefik ve biraz da depresif olan düşünceler bulutundan istediğim cevaplarla sıyrılmak kolay olmadı.Bazen istediğim cevabı da alamadım.Yenilgiye uğramış hissetmedim.Daha yolum var demek ki diye düşündüm..Geçmişte verdiğim ya da vermediğim kararlar da benimdi.Bundan sonra istediğim yere ulaşmak için çabalamak benim elimdeydi.O güce sahiptim.Yapabilirdim.

En sonunda şükür evresi geldi.Beni ben yapan şeylere,tercihlerime,yaşam biçimime,hayallerime,gerçeklerime şükrettim.Sanırım 30 yaş bana hediyesini vermeden önce beni biraz yormak istemişti anladım.

Şimdi 35 i bekliyorum bakalım o hesaplaşmadan hangimiz daha güçlü çıkacak..

Ezgi

Not :Yazının şarkısı Sia Chandelier 

Yazar

Yorum Yaz