mutlukuf_144007443135

Babam üniversite yıllarında benim ve kardeşimin adına karar vermiş. Her ne kadar müzik ile bir ilgisi olmasa da Ezgi ve Ozan kulağa hoş  ve uyumlu gelmiş olsa gerek daha doğmadan benim ve kardeşimin adı belirlenmiş . Oğlum doğmadan önce isim konusu benim de üzerinde çok düşündüğüm bir konu olmuştu. Aklımda bir çok kriter vardı. İsim önemliydi ve hayatı boyunca o ismin getirdiği/getireceği/getirmesi muhtemel her şeyi taşıyacaktı. Türkçe karakter olmamalıydı ki yurt dışına çıktığında ya da yabancılarla çalıştığında sorun yaşamasındı. Birden fazla ya da olumsuz bir anlamı olmamalıydı ve daha neler neler.Sonra tüm bu kriterler yok oldu ve ben içgüdülerimle bir isme bağlandım. Çınar koydum adını ; adı gibi güçlü ,bilge ve uzun ömürlü olsun diye.

Akrofonoloji yani isim bilimi diye bir uzmanlık olduğunu biliyor muydunuz ? Bu isim bilimciler insanın isminin kaderini etkilediğini söylüyorlar. İlk anda bize sempatik gelen bir isim sayesinde bir kişiye karşı yoğun ilgi duyabileceğimizi, tam tersi antipatik bir ismin ise daha kişiyi görmeden onun hakkında olumsuz duygular beslememize yol açabileceğinden bahsediyorlar. Tarihte orta Asya Türklerinden Kızılderililere hemen tüm kavimlerin çocuklarına isim koyarken biraz büyümelerini karakter ve davranışları ortaya çıktıktan sonra isim koyduklarını görüyoruz. Yani anlayacağınız insanlık tarih boyunca isimlere oldukça önem vermiş. Ben bu konuyu biraz iş hayatı bazında ele almak istedim ve bu konuda bir çok araştırmaya ulaştım. Bu bilgileri sizin için derledim.

  • Yale üniversitesinden Corinne Moss-Racusin tarafından yönetilen bir araştırmada, bilim laboratuvarında açılan bir pozisyona yönelik aday arayışlarında erkek isimlerine sahip CV’lerin, kadın isimlerine sahip CV’lere göre çok daha şanslı olduğu  gözleniyor. Bu “dahi bilim insanları” sadece isme bakarak, aynı kalifikasyona sahip adaylar arasından kesinlikle erkeklerin daha yetkin olacağına karar veriyorlar.İşin daha da ilginç tarafı,  bu seçimi yapan bilim insanının kendi cinsiyetinin ne olduğu da yapılan bu ayrımcılığın önüne geçemiyor; yani kadın bilim insanları da yine kadın adayların erkek adaylar karşısında yeterince yetkin olmayacağı yönünde oy kullanıyorlar. Kadınların makalelerin altında erkek ismi gördüklerinde, makaleye, yazarının bir kadın olduğunu düşündüklerinden daha yüksek değerler verdiklerini de söyleyen Corinne Moss-Racusin, kadınların bilimde neden yükselemediğinin cevaplarından birisinin de, daha ilk adımda uğradıkları bu cinsiyet ayrımcılığı olduğunu söylüyor.
  • Kariyer sitesi The Ladders 6 milyon ismi analiz etmiş.Bu analizlerde çıkan sonuç kısa isimliler uzun isimlilere göre daha fazla kazanıyor.İsimdeki her fazla harf, maaşta 3.600 dolar düşüş demek !!
  • Linkedin’de yapılan başka bir araştırmada ise dünyanın en popüler CEO’larının adı ya kısa ya da gerçek isimlerinin kısaltılmış hali.Kısa isimler dostane ve açık fikirli imajı veriyor,hem de daha çok kazandırıyor.
  • Amerika Marquette Üniversitesi!nden araştırmacılar da ismimizle iş bulmamız arasındaki bağlantıyı merak etmişler.Sonuçlara göre isimleri yaygın olan kişiler daha fazla seviliyor ve işe alınma ihitimalleri daha yüksek.
  • İngiltere’nin Southampton Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Wijnand A.P van Tilburg 2014 yılında ilginç bir araştırma yapmış.Araştırmada iki isimli olmanın insanın zeki ve başarılı olarak algılanıp algılanmayacağına etkisi incelenmiş.500 katılımcı ile 7 çalışma yürütülmüş her seferinde öğrencilere aynı yazı dağıtılmış ve yazarların yeteneğini değerlendirmeleri istenmiş.Bazı yazarların tek ismi bazılarının ise iki isimi varmış.İki isimli yazarlar sistematik olarak daha yetenekli bulunurken aynı zamanda daha “yüksek statüde” oldukları düşünülmüş.
  • İki isim konusuna kuşaklar açısından bakan bir diğer araştırmaya göre her yeni kuşakta ikinci ismin popülaritesi azalıyor.Bu araştırmaya göre X kuşağında iki isim Y kuşağından daha yaygın;  Y kuşağında ise Z’ye göre daha yaygın.Araştırmalara göre yeni kuşak eşitlikçi ve iki isimli olmayı çok sınıfsal buluyorlar.
  • Tek istisna kadınlar.Kadınlarda ikinci bir isim, güç algısını artırıyor.Özellikle yönetici konumuna gelmek isteyen kadınlar iki isim kullanma eğilimindeler.

İsmimizi biz seçemiyoruz ama kariyerimizi biz seçiyoruz.Her ne kadar araştırmalar isim ve kariyer ilişkisini farklı noktalardan ele almış olsa da kariyerdeki başarı bence tamamen kişinin elinde.Bu bilgileri bilmekte yarar var elbette 🙂

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz