Capture

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü..

Önce düşündüm bir kutlama yazısı mı yazmalıyım yoksa bugünü metalaştıran siteme bir eleştiri mi karar veremedim.

En sonunda kendi kendime bu ayki araştırma konum kadınlar ile ilgili olsun o zaman diye karar verdim.Eh tam da işimle ilgili hem de kadınları içeren bir araştırma bulunca da paylaşmadan duramadım.

“PwC’nin Modern Mobilite: Kadın Çalışanlar başlıklı raporuna göre, kadınların kariyer istekleri ile işverenlerin sundukları arasındaki uçurum artıyor. Kadınların yüzde 64’ü, yurtdışında çalışma fırsatları sunan işverenleri daha cazip bulduğunu söylerken, birçoğu çalıştıkları işyerinde uluslararası görevlendirmelere seçilme konusunda erkeklerle eşit fırsata sahip olmadığını düşünüyor.”

PwC, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle, çalışanların uluslararası çalışma deneyimleri ve bu konuda değişen taleplerini ortaya koymak üzere bir araştırma gerçekleşti. Araştırma sonuçlarından çıkan Modern Mobilite: Kadın Çalışanlar adlı rapora göre kadın çalışanlar, mevcut işyerlerinin sunduğu yurtdışında çalışma imkanlarına erişim konusunda erkeklere göre yüzde 19 oranında daha az eşit şartlara sahip olduğunu düşünüyor.

40 ülkeden 3.937 profesyonelin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmanın ilk ayağında 2.285’i kadın, 1.652’si erkek profesyonelle görüşülerek farklı ülkelerde çalışma fırsatlarıyla ilgili beklentileri ve değerlendirmeleri soruldu. PwC araştırmanın ikinci ayağında ise iş dünyasında yurtdışında çalışma olanakları, yetenek yönetimi ve çeşitlilik trendlerini incelemek üzere şirketlerin “küresel mobilite” politikalarından sorumlu 134 yönetici ile anket çalışması gerçekleştirdi.

 Kadın Çalışanlar raporuna göre kadın çalışanların yüzde 64’ü uluslararası deneyim fırsatı sunan şirketlerin, işyeri seçimi ve o işyerinde çalışmaya devam etme kararlarında çok etkili olduğunu vurguluyor. PwC’nin raporuna göre, kadınların işyerlerinden yurtdışında çalışma talebi bugüne kadar olmadığı seviyelere yükseldi. Ancak bu talebin gerçek hayatta karşılık bulamadığı da görülüyor.

PwC’nin raporu, çocuklu kadınların yurtdışında çalışmak istemeyeceği ya da kadınların kendilerinden daha fazla kazanan eşlerinin önüne geçmek istemediği için yurtdışında çalışma programlarına girmediği gibi yanlış varsayım ve cinsiyet odaklı basmakalıplara meydan okuyor. Araştırmada uluslararası bir göreve gelmek istediğini belirten çocuklu kadın katılımcıların oranı yüzde 41 olurken, çocuklu erkeklerde bu oran yüzde 40 olarak gerçekleşti. Kariyer sahibi çiftlerde kadınların yüzde 77’si eşinden daha fazla ya da aynı seviyede maaş alan kazanıyor. Eşlerin ikisinin de kariyer sahibi olması, kadın veya erkek fark etmeksizin, yurtdışı çalışma programları konusunda şirketleri zorlayan etkenler arasında öne çıkıyor.

Uluslararası işverenlerin, yurtdışında çalışmaya yönelik programlarını çalışmalarını her iki cinsiyeti de daha fazla kapsayacak şekilde geliştirebilmesi için, veri analitiği teknolojisinden yararlanarak mevcut mobilite tablosu ve daha geniş anlamda işgücü demografisini net bir şekilde görmesi tavsiye ediliyor.

Araştırmada kadınların uluslararası bir pozisyonu değerlendirirken en çok sıkıntı yaşadığı mesleki endişelere bakıldığında, en önemli dört engelden üçünün, ülkeye geri dönüşle ilgili olduğu görülüyor. Yurtdışı görevi sona erip ülkesine geri dönen kadınların hangi pozisyonlara getirileceğiyle ilgili endişe yüzde 44 oranla, bu sıralamanın başında yer alıyor. Kadınların yüzde 80’i yurtdışı görevlendirme paketlerinde esneklik ve seçenek sunulduğu takdirde, uluslararası mobilite programlarının kendileri için daha cazip hale geleceğini söylüyor.

Araştırmada öne çıkan diğer önemli noktalar şu şekilde:

  • Katılımcıların yüzde 74’ü (kadın ve erkek), yurtdışı çalışma deneyimini tamamlamak için en uygun zamanın kariyerin ilk altı yılı olduğunu belirtiyor. Ancak şirketlerin yüzde 33’ü çalışanlarına erken dönemde yurtdışında çalışma fırsatı sunmuyor.
  • Kadınların yüzde 65’i çalıştığı şirketteki yurtdışında çalışma programlarının daha şeffaf olmasını istiyor.
  • Kadınların yarısından azı (yüzde 49), şirketlerinde başarılı uluslararası görevlendirme deneyimine sahip kadın rol modeli sayısının yeterli olduğuna katılıyor.
  • Profesyonellerin tercih ettiği görevlendirme yerleri ile sıklıkla sunulan lokasyonlar birbiriyle uyuşmuyor. Kadınların yüzde 48’i ve erkeklerin yüzde 35’i, asla Ortadoğu’ya taşınmayacağını söylüyor. Öte yandan, kadınların yüzde 43’ü ve erkeklerin yüzde 39’u da aynısını Afrika için söylüyor.

Uluslararası alanda expat yönetimi ile ilgili çalışan biri olarak bende farkındayım ki kadın expat sayısı erkeklere göre oldukça az.Görevlendirmelerde yöneticilerin erkek çalışanı bilhassa tercih ettiği su götürmez bir gerçek.Erkeklerin farklı bir kültürde çalışmaya daha kolay adapte olacağı düşünülürken kadınlar ailevi yada özel nedenlerle hep geri plana itiliyor.Özellikle yakın çevremde de gözlemlediğim evli kadın çalışanların mobil olmayacağı ya da çocuğu olan kadın çalışanların kariyerleri için farklı bir ülkede görev yapmak gibi bir adım atmayacağı ön yargısı hakim.Ben her zaman bir kadın ister ve aklına koyarsa başaramayacağı hiç bir şey olmadığına inandım.

Bu vesile ile tüm hemcinslerimin Kadınlar Gününü kutlarım..

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz