Capture

Günümüzde kişilerin kariyer haritası hiç olmadığı kadar hareketli. İhtiyaç duyulan yetenekler profesyonel yaşamlarında daha fazla bağlantı ve bilgi sahibi, yeni fırsatlara çok daha açık.2015 yılı itibari ile Linkedin tarafından ikincisi hazırlanan yıllık Yetenek Trendleri raporu tümüyle yeniden tasarlanarak yeteneklerin iş arama yolculuğunun en başından işe alınana dek nasıl bir seyir izlediklerini ortaya koyuyor.700’den fazlası Türkiye’den olmak üzere, 29 ülkeden 20.000’i aşan profesyonel ile yapılan anketler sonucunda, iş arama yolculuğunun her aşamasında İK profesyonellerini davranış ve yaklaşımları daha iyi anlamaya davet ediyor.

Rapora Linkedin üzerinden erişim mümkün ben özellikle dikkatimi çeken bir kaç noktayı sizlerle paylaşmak istedim.

 • Türkiye’deki işgücünün %74’ü pasif (aktif iş arayışı olmayan) yeteneklerden oluşuyor.
 • İşle ilgili karar verirken maaş en önemli etken.
 • Türkiye’deki profesyoneller, dünyanın diğer ülkelerindeki profesyoneller ile karşılaştırdığında daha az yeni iş fırsatlarını araştırma eğiliminde.
 • Çoğu profesyonel, yeni fırsatlar için arkadaşlarına ve meslektaşlarına danışıyor.  İşe alımı beslemek için çalışanlarımızın sadık marka destekçilerine dönüşmesi şart.
 • Bir yetenekle iletişim kurmakta asla tereddüdümüzün olmaması öneriliyor.  Nedeni ise Türkiye’deki çoğu profesyonelin iş fırsatları hakkında bilgi sahibi olmak istemesi.
 • Ankete cevap veren yeteneklerin %78’i bir şirketin insan kaynakları personeli veya işe yerleştirme kurumu ile görüşmek isteyeceklerini belirtmiş.
 • İlk iletişim tabi ki en önemlisi: Bir profesyonel ile yeni bir iş fırsatı hakkında iletişim kurduğumuzda, görev tanımını ve bu görev için neden uygun olduğu mutlaka net açıklanmalı.
 • Doğru şekilde yapılan bir görüşmesi bize üstün yetenekleri kazandırırken, yapılan yanlışlar işe alım çabalarımıza zarar verebilir.
 • Olumsuz bir iş görüşmesi deneyiminin, beğendikleri bir görev veya şirket hakkında fikirlerini değiştirebileceğini söyleyen yeteneklerin oranı %83
 • Olumlu bir iş görüşmesi deneyiminin kararsız oldukları bir görev veya şirket hakkında fikirlerini değiştirebileceğini söyleyen yeteneklerin oranı %87
 • En önemli iş görüşmesinin muhtemel müdürleri ile yapılan görüşme olduğunu söyleyenlerin oranı % 53
 • İş görüşmesinde yetenek en çok üst düzey bir yöneticiyle görüşmek istiyor. Yetenek için en önemli şey ise mülakat sonrası iletişim. İş görüşmesinden sonra adaylar başvuruları hakkındaki son durumu öğrenmeyi mutlaka istiyorlar.
 • İşe almadığınız kişilerin, ekibinize katılan kişiler kadar şirketinizin itibarı ve işveren markanız üzerinde etkisi var. Bu yüzden iş görüşmesi yaptığınız kişilere şirketinizle ilgili değerli bir deneyim sunmak için daha fazla fırsat kollamalıyız.

Rapor içerdiği bilgileri kullanabilmeniz için sonuç olarak aşağıdaki gibi beş pratik öneri sunuyor.

 1. Yeteneklerin fırsatları keşfetmek için kullandığı kanallara yatırım yapma.
 2. Adaya vereceğimiz ilk mesajda en etkili bilgileri sunma.
 3. Üst düzey mülakat deneyimi oluşturmak için, insan kaynakları müdürleri ve liderlerle ortak hareket etme.
 4. Mülakattan sonra, adaylarla sürekli olarak iletişim halinde kalma
 5. Bir iş teklifini değerlendirirken, yetenek için en çok neyin önemli olduğuna odaklanma

Günümüz profesyonellerinin neler istediğini keşfetmenin en iyi yolu doğrudan sormaktan geçiyor.Bu şekilde hareket edildiğinde, daha güçlü bir aday ilişkisi ve sonuç olarak daha mutlu çalışanlar elde edilebilecektir. Unutulmamalı ki artık yetenekler her zamankinden daha bilgili ve daha çok kaynağa rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu da yeteneklerin de artık şirketler gibi seçici olmasına, sorgulamasına ve deneyimlerini daha rahat paylaşmasına olanak sağlıyor.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz