Toplumsal cinsiyet eşitliğ/eşitsizliği ve çalışma hayatındaki kadının yeri benim aşil tendonum.Zaman zaman farklı yazılarımda da bu konudaki hassasiyetimi dile getirmeye çalıştım.Fırsat buldukça da bu konularda paylaşım yapmaya gayret göstereceğim.Bu konularda yazmayı ve paylaşmayı  kendi çapımda br nevi sosyal sorumluluk olarak görüyorum.

Dünya Ekonomi Forumu’nun her yıl yayınladığı Küresel Cinsiyet Ayrımı Raporu,kadınların yıllar içinde iş hayatında nereden nereye ne zorluklarla geldiğini net bir şekilde gösteriyor.2006 dan bu yana çalışma hayatında kadın yükselişi söz konusu ama sanmayın ki bu artış istenen seviyede ya da kolay bir şekilde gerçekleşiyor.Bugün hala hükümetlerde (sanırım Kanada yı ayrı bir yere koymak gerekli) kadın sayısı istenen seviyede değil.Şirket üst yönetimlerinde ya da yönetim kurullarında bana kalırsa sadecegöstermelik tek tük kadın yer alıyor.Mesleki cinsiyet eşitsizliği diye bir kavram var ve bu gerçek.2016 yılında olmamıza rağmen katedilmesi gereken yol bir hayli fazla.

The Economist bu raporu ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) nin farklı kaynaklarını kullanarak global bir cam tavan indeksi oluşturmuş.Bu index OECD ülkelerinin çalışan kadına yönelik mesleki cinsiyet eşitsizliği durumlarını gösteriyor.Çalışma Türkiye nin de dahil olduğu 28 ülkeyi kapsıyor.Çalışma yapılırken cinsiyetler arası eğitim eşitsizliği, iş gücüne katkı, cinsiyetler arası gelir eşitsizliği, üst düzey yönetimde kadın istihdamı oranı, yönetim kurullarındaki kadınların oranı, hamilelik ve doğum sonrası imkanlar; ve parlamentodaki kadın oranı olmak üzere 7 gösterge baz alınmış.Ülke sıralaması aşağıdaki gibi OECD ortalaması 60 iken Türkiye göreceğiniz gibi listenin en alt sıralarında yer alıyor.

Capture

  • İlk 3 te Nordik ülkeleri olarak bilinen Finlandiya,Norveç ve İsveç i görüyoruz.Bu ülkeler aynı zamanda en yaşanılası ülkeler sıralamasında da her zaman üst sıralarda yer alır.Bu ülkeler 25-64 yaş arası kadın çalışanlara sunduğu olanaklar kadar, parlamentoda yüksek kadın temsili ile de dünyanın en iyilerinden.Norveç te2008 de uygulanmaya başlayan bir yasa olarak  şirketlerin yönetim kurullarının %40 ının kadın olması zorunlu.
  • Fransa, kadınların yönetim kurullarında kendilerine yer bulabilme oranı en yüksek ülkelerden. Yine de orta ve üst kademe yönetim pozisyonlarında çok parlak olduğu söylenemez.
  • Kadın dayanışmasına verdiği destekle bilinen yeni Kanada başbakanı Justin Trudeau’nun da gayretleriyle 2016 raporunda Kanada’nın sıra atlaması bekleniyor.Bu duruma şaşırmayacağımız bir gerçek.
  • Merkel gibi dominant bir kadın başbakana sahip Almanya iş mesleki cinsiyet eşitsizliğine gelince ne yazık ki OECD ortalamasının altında kalmış.
  • ABD 42.7%’lik bir oranla, üst düzey kadın yönetici istihdamında dünyanın epey ilerisinde bulunuyor.
  • Hollanda,Avusturya,İngiltere ve İrlanda yı  listenin en dibinde yer almaktan kurtaran en önemli sebep ise, kadın ve erkeklere sağlayabildiği eğitim imkanlarındaki eşitlik.
  • Bu 28 OECD ülkesi içerisinde Türkiye , Japonya ve Güney Kore en son sırada kalıyor. Özellikle de kadınların iş gücüne katılım oranı konusunda Türkiye son sırada (acı ama ne yazık ki gerçek) . Japonya kadınların parlamentoda en az temsil edildiği ülke; Güney Kore’de ise cinsiyetler arası gelir eşitsizliği en yüksek.
  • Öte yandan, ücretli hamilelik ve doğum izni konusunda Türkiye, Japonya ve Güney Kore’nin; Danimarka, Norveç, Kanada ve Avustralya’dan daha iyi koşulları olduğu görülmüş. ABD’de ise böyle bir kavram dahi yok.
  • OECD ortalamasının altında kalan Almanya,Avustralya,ABD,İngiltere ve İsviçre eğitim eşitsizliği ve doğum sonrası pahalı çocuk bakım hizmetleri nedeni ile listenin görece daha alt sıralarında yer alıyor.

Sonuca baktığımızda, geçtiğimiz 10 yılda kadın istihdamı ve kadın çalışanlara sağlanan koşullar konusunda pek çok adım atıldı ve çeşitli konularda  iyileştirmeler sağlandı ancak malesef  iş hayatında tam manasıyla “cinsiyet eşit” bir ülke  henüz yok diyebiliriz .Sanırım en acısı da ülkemizi listenin sonlarında hiçbir kriterden geçememiş görmek.

2014 yılı verilerine göre ülke hükümetlerinde temsil edilen kadın oranı ise aşağıdaki haritada yer alıyor.Türkiye yi çok aramanıza gerek yok açık yeşil ile en düşüklerden malesef..

Capture
Dilerim her geçen gün kadınların toplumdaki ve iş hayatındaki gücü artar..Bunun için asıl iş yine biz kadınlara düşüyor elbette..
Ezgi
Yazar

Yorum Yaz