Ne garip şey şu mutluluk! Gitti mi gider, çağırsan gelmez, gelse de kalmaz, kalsa bile yetmez demiş sevgili Sunay Akın.

İşte yarın o garip şeyin günü, 20 Mart yani Dünya Mutluluk Günü. Bugünün anlam ve önemine uygun olacak bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim.Sevgili dünyamızun mutluluk haritası çıkarılmış.Hangi ülke ne kadar mutlu ölçülmüş.Ortaya aslında benim çok şaşırmadığım bir tablo çıkmış diyebilirim.Gün sonunda mutlular halen mutlu iken mutsuzlar halen mutsuz.Belki de bu rapordan çıkarmamız gereken ana ders mutluluk sıralaması yüksek ülkeler nasıl bu kadar mutlu üzerine düşünmek,onları örnek almak kimbilir.Buyrun bakalım araştırmada neler çıkmış.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2018 Dünya Mutluluk Raporu toplam 156 ülkeyi kapsıyor. Raporda 156 ülke, ortalama yaşam süresi, sosyal destek ve yolsuzluk gibi unsurlar temel alınarak, halklarının mutluluk düzeylerine göre listeliyor. Rapor 2012’den bu yana her yıl yayınlarken, bu yıl ilk kez 117 ülke ayrıca, topraklarındaki göçmenlerin mutluluğu ve refahına göre derecelendirilmiş. Mutluluk seviyesini belirlemek için, kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla, sosyal destek, sağlıklı ömür beklentisi, yaşam tercihlerini yapabilme özgürlüğü, cömertlik, yolsuzluk algısı gibi kriterler dikkate alınmış. Örneğin “sosyal destek” göstergesi olarak katılımcılara “Bir sorun yaşadığınızda, ihtiyacınız olduğunda güvenebileceğiniz akraba ya da arkadaşlarınız var mı?” gibi bir soru sorulmuş. Yolsuzluk algısını belirlemek için de hem ülke yönetiminde hem de iş yerinde yolsuzluğun yaygın olup olmadığı ile ilgili  sorulara yer verilmiş.

mutluluk1

Listede ilk yayınlandığı yıldan bu yana ilk sıraları çok şaşıracaksınız ama hep İskandinav ülkeleri alıyormuş. Bu yıl Finlandiya, geçen yılın birincisi Norveç’i ikinci sıraya iterek ilk sıraya yerleşmiş. Listenin ilk 10 sırasında Finlandiya ve Norveç’in ardından Danimarka, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç ve Avustralya gibi aslında hepimizin bildiği ve şaşırmadığı ülkeler yer almış. Buraları geç Türkiye ne durumda diye soracak olursanız listede Türkiye geçen yıla göre 5 sıra gerileyerek 74’üncü sırada yer almış. Sıralamada Pakistan’ın hemen üstü Belarus’un hemen altındayız. Her konuda son sıralarda yer almaya o kadar alışmış ki bünyem listede ortalarda olmaya sevinsem mi üzülsem mi emin olamadım.Tabi bir de  önceki yıla gerileyen sıra mevzusu var ki vah halimize.Efendim ABD ne durumda diye bakacak olursak geçen yıl bulunduğu 14’üncü sıradan bu yıl 18’inci sıraya gerilemiş. Liste ilk yayınlandığında 11. sırada olan ABD hiçbir zaman ilk 10 a girememiş. Dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD’nin istikrarlı düşüşünü rapor ülkenin obezite, madde bağımlılığı ve depresyon ile mücadelesine bağlamış.Bakınızı siyasi ya da ekonomi değil tamamen insani durumlardan bir geri düşüş söz konusu. Bunun yanı sıra gelir eşitsizliğinin artmasının yarattığı yoğun mutsuzlukta bu düşüşte etkili olmuş olabilirmiş.Macera dolu Amerika..

mutluluk 2

Raporda ayrıca, bu sene ilk defa bu ülkelerin 117’sinde  yaşayan yabancıların mutluluk seviyesi de sıralanmış.Günümüzdeki yoğun göç dalgalarının arkasından mantıklı bir hamle olmuş diyebilirim.  Yine tabi ki bizi şaşırtmayan Finlandiya başka ülkelerde doğanların da en mutlu olduğu ülke olmuş. Yani bir ülkedeki göçmenler ve o ülkede doğanların mutluluğun arasındaki dikkat çekici uyum söz konusu. Sıralamada sonuncu Suriye olurken, Türkiye 53. sırada yer almış. Listenin en yukarısındaki 10 ülkenin hem genel mutluluk oranı hem de göçmenlerinin mutluluğu bakımından en yüksek notu alan ülkeler olduğu anlaşıldı. Listede en üst sırada bulunan 5 kuzey ülkesinin “iyi yaşamlar için iyi koşullar yaratmak adına bir şeyler yapmakta olduğunu” ve yeni gelenlerin de bu farkı hissettiği yapılan yorumlar arasında.

Listenin sonlarına doğru baktığımızda ise temel hayati ihtiyaçları dahi belli seviyede sağlayamayan 3. dünya ülkeleri olarak tabir edeceğimiz ülkeler karşımıza çıkıyor.Mutluluktan önce daha farklı hijyen faktörlerinin sağlanması gerekliliğinden yola çıkacak olursak bu ülkeler için sıralama uzun yıllar pek değişmez gibi gözüküyor ne yazık ki.Doğu Afrika’daki Burundi, etnik kavramlar, temizlik, iç savaşlar ve darbe girişimleriyle korkutan dünyadaki en mutsuz yer olarak belirlenmiş. Suriye’dede  savaş olmasına rağmen, Burundi’nin altındaki mutluluk düzeylerini bildiren beş başka ülke daha var: Ruanda, Yemen, Tanzanya, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti.

Raporun tamamı 264 sayfa ve oldukça detaylı incelemek isteyenleri buraya alayım.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz