Capture

Linkedin 5 Kasım 2015 te de geçmiş yıllarda olduğu gibi dünya çapındaki tüm işletmelerin kapılarını çalışanların anne ve babalarına açması için teşvik etti ve aileleri ofislere davet etti. Amaç anne ve babaların çocuklarının çalıştığı yerleri görmesini sağlamak aynı zamanda çocukların da anne ve babalarına teşekkür etme fırsatını yaratmak. Bu yıl üçüncüsü yapılan uygulama detaylarını http://bringinyourparents.linkedin.com/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Çalışanların katılımını teşvik etmek için neden anne ve babalarını getirmeliler başlığı altında kah duygusal kah mantıklı sebepler sunulmuş. Örneğin “Bunca yıl size okutan size her konuda destek olan anne ve babanız sizin ne iş yaptığınızı görse fena olmaz mı ? “ ya da “Anne ve babanız arkadaş ve akrabalarınıza ne iş yaptığınızı net bir şekilde açıklayabilse hoşunuza gitmez mi” gibi. Bu günün amaçlarından biri ailelerin çocuklarının başarılarından gurur duymaları sağlamak ve kendilerini bu başarıya katkı sağlayan itici güç olduklarını hissettirebilmek. Kendi açımdan özellikle yeni görevimde aileme ne iş yaptığımı anlatmak benim için biraz zorlayıcı olabiliyor 🙂 keşke gelip benimle bir günü yaşayıp görebilseler.

Aileleri katılım konusunda motive etmek için yazılanlar oldukça gaza getirici. Örneğin “en büyük eserinizi çalışırken görmek için bir fırsat”. Ya da “Çocuğunuzun hayatında ona sadece hayati yaşam becerileri değil aynı zamanda farklı durumlarda nasıl davranması gerektiğini öğrettiğinizi görmek ve farkında olduğunuzdan daha fazla etkiniz olduğunu görmek istemez misiniz ?” gibi

Şirketlere de neden bu uygulamayı yapmalılar sonucunda ne sağlayacaklar gibi tüyolar verilmiş. ”Mutlu çalışanlar daha verimli olur” , “İş tatmininde aile desteği önemlidir” gibi. Bazen aileler çocuklarının ne iş yaptığını yeterince bilmediğinde doğru nasihati veremeyebilirler.

23 Nisan larda ya da kendi belirledikleri özel günlerde çocukların şirkete gelmesini bildiğim kadarı ile birçok şirket uyguluyor. O günlerde ofisler cıvıl cıvıl çocuk sesleri ile çınlarken çocukların yaptıkları resimler ailelerin masalarını süslüyor. Bende çocukluğumda annemin ve babamın işyerlerine giderdim. Orada bana gösterilen ilgiden o kadar memnun olurdum ki hep gitmek isterdim. İşyerlerini görmek annem ve babamla gururu duymamı sağlardı. Düşününce onların da benimle gurur duyması için ofisime gelmesi beni çok motive ederdi. Türkiye de hiçbir şirket bu güne katılım gösterdi mi bir fikrim yok ama eğer varsa bence çok güzel ve doğru bir hamle yapılmış olur.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz