Capture

Üniversitede yıllarıma geri dönüp baktığımda hep bir konuda için sızlar . O dönem (yaklaşık 10 yıl önce üniversiteden mezun olduğumu burada itiraf ediyorum) eksikliğini yaşadığım en büyük konuyu bana yol gösterecek, akıl verecek , deneyimlerini paylaşacak ,aynı yollardan daha az sarsıntılı geçmemi sağlayacak, yaşı yaşıma yakın ama iş hayatında deneyimi de olan bir rol model olmaması olarak görürüm. Her şeyi kendi başıma deneye yanıla anlamaya çalıştığım bu dönemde beni destekleyecek bir akıl hocam olsaydı neler farklı olurdu düşünmeden edemiyorum.

İş hayatına girdiğimde ise yaşadığım eksikliğin bilinci ile çevremdeki eş/dost/tanıdık öğrencilere , şirketteki stajyerlere olabileceğim her konuda destek olup yardım etmeye kendi kendime söz vermiştim. Gayri resmi yaptığım ablalığın aslında bir nevi mentorluk olduğunun ise İnsan Kaynakları alanında deneyim kazandıkça farkına vardım.

Eksikliğin adını koyunca kişisel sosyal sorumluluk kabul ederek bu iş ile daha derinden ilgilenmeye karar verdim. Tamamen gönüllü olarak bir derneğin mentorluk projesine dahil olup temel eğitimleri aldım.

Bir mentora sahip olmanın önemini kendi hayatımdan bildiğimden farklı kanallardan da mentorluk projelerini takip etmeye ve elimden geldiğince dahil olmaya çalışıyorum.
Sizlere bu yazımda bir sosyal sorumluluk projesi olan Mentorink’ten bahsetmek istiyorum. Mentorink, üniversite öğrencilerini ve genç profesyonelleri bir araya getirip, birlikte gelişmelerini sağlayan, kişiselleştirilmiş bir sosyal öğrenme platformu.”2 nin Gücü” sloganı ile yola çıkan proje tek yönlü paylaşımlara odaklanan, verimsiz, sıkıcı mentorlukları geride bırakarak, kişisel beceri ve ihtiyaçlara odaklanan, hayallerin hedefe dönüştüğü ve her iki tarafın birlikte geliştiği bir birlikte gelişim platformu yaratarak ve bunu kitlelerle tanıştırarak bir paradigmayı değiştirmeyi hayali üzerine kurulmuş.

Araştırmalar gösteriyor ki,

  • Yapılandırılmamış ve gelişi güzel ilerleyen mentorluk çalışmaları Mentor ve Menti’nin çabuk yorulmasına ve ilişkinin hızlı kopmasına neden oluyor.
  • İyi bir eşleşme, sürekli etkileşim ve yapıcı geribildirimin olduğu mentorluklar, hem Mentor hem Menti’nin gelişimine büyük katkı sağlıyor.

İşte Mentorink de tam bu noktada devreye giriyor. Mentorink, temel olarak, Menti profili için 17-25 yaş arası üniversite öğrencilerini, Mentor profili için de 25-35 yaş arası yeni mezun / genç profesyonelleri hedef alıyor . Yazar burada özellikle mentor sayısına destek olmaları için bu kriterlere uyan okuyucularına seslenmek istiyor.

Herhangi bir ön koşul, şart, meslek veya sektör tercihi vs gözetmiyor. Sorgulayan aklı, söyleyecek sözü, paylaşacak kalbi, yorulmayan iç disiplini, geleceği değiştirecek hayalleri olan her bireye Mentorink’in kapıları sonuna kadar açık.

Şuan kaynakları kısıtlı olduğundan üniversite ağlarını önceliklendirmek durumundalar o yüzden şuan mentor ve menti seçiminde sadece Boğaziçi, ODTU, Bilkent, İTÜ, Koç ve Sabancı üniversitelerinde aktifler. Ama en kısa sürede diğer okullara da ulaşmak için çalışmaları sürüyor. Bu sürede, yine de hesap oluşturup mentor ya da menti havuzunu genişletmek önemli. Bu sayede ilgili okullara gelindiğinde hemen haber almak mümkün olacak.

Mentor olmak çok güzel…

Siz de gelsenize …

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz