Capture

Linkedin üzerine karalamalarım devam ediyor. Daha önceki yazım Linkedin Dramı : Yapmayın Etmeyin  de de belirttiğim gibi bu sefer daha genel olarak Linkedin nedir ama daha çok ne değildir biraz irdelemek istiyorum.

Linkedin bir arkadaşlık sitesi ya da flört sitesi değildir.

Unutmayın iş başka aşk başka. Hayatınızın aşkını Linkedin de aramayın lütfen. Hayatınızın işini aramak  daha mantıklı bir hamle olacaktır. Linkedin, iş dünyasına yönelik bir sosyal paylaşım sitesidir ve günlük yaşamda iletişim kuramayacağınız pek çok yönetici, şirket, meslektaş gibi farklı kişi ve kurumlar ile iş bağlantısı kurmanızı sağlar. Linkedin profiliniz iş hayatınıza yön verebilir, kariyer basamaklarını bile birer birer tırmanabilirsiniz.(Bakınız Linkedin den bir çok iş teklifi aldımcılar). Linkedin bir flört sitesi ya da arkadaşlık sitesi değildir. Bu yüzden kimseye özgeçmişiniz çok etkileyici, profil resminiz çok başarılı, sizin profilinizden çok elektrik aldım, arkadaş olalım mı saçma iltifatlarla ya da kur yapmalarla gitmeyin.Daha çok yeni bir arkadaşıma hemde İngiltere’den biri bu şekilde bir mesaj attı  olmaz olmaz demeyin.

Linkedin matematik problemleri ya da zeka testleri paylaşacağınız bir sosyal mecra değildir.

Bu son günlein derin yarası kabul edin.Ben gördükçe çileden çıkıyorum.Hayır her kafadan ayrı bir ses çıkmasa cevapların çoğu doğru olsa gam yemeyeceğim.Bu paylaşımları Facebook ta arkadaşlarınıza yapabilirsiniz ama Linkedin yeri değil kesinlikle.Bu soruların altına yorum yapanlar anladık hepiniz çok zeki insanlarsınız ama biz görmesek olmaz mı ? Bu paylaşımlar nedeni ile Linkedin Posta gazetesi Pazar ekine dönme yolunda benden söylemesi.

Linkedin bir sohbet sitesi de değildir

Bağlantılarınıza iş dışında makaleler, özlü sözler ve ilgilenmeyecekleri konularda mesajlar göndermeyin, sohbet etmeye çalışmayın. İşinizi büyütmek isteyen bir girişimci ya da şirket sahibi olabilirsiniz ama lütfen aynı gün içinde 5 mesaj atmayın.Mesaj döngüsünde yüzlerce cevapla kimseyi boğmayın.

Linkedin bir takip sitesi de değildir.

Linkedin’de ziyaret ettiğiniz profiller o kişiler tarafından görülmektedir. Bu yüzden iletişim kurduğunuz profilleri defalarca  ziyaret etmeyin . Yanlış anlaşılmalara neden olabilirsiniz. Şahsen benim sürekli beni takip eden birkaç bağlantım olduğundan aklıma türlü türlü şeyler gelmiyor değil.Bence bunu yapanların birkaç amacı var örneğin üstü kapalı mesaj göndermek, kendini göstermek ve dikkat çekmek gibi..

Linkedin en önemlisi sizin Facebook profiliniz değildir.

Linkedin doğru yönetilmediği halde kariyerinize ve itibarınıza zarar verebilir. Bu yüzden  bağlantı kurarken iş dışında başka bir amaç gütmeyin. Paylaşımlarınız iş odaklı olsun.Profilinizde kullanacağınız fotoğraf sizi ve yaptığınız işi anlatsın. Tatil ve eğlence fotoğraflarınızı profil resmi yapmayın.Profil sayfanızı sizi en iyi yansıtacak şekilde oluşturun. Sizin hakkında doğru ve sağlıklı bir bilgi edinilmesini istiyorsanız profilinize o kadar özen gösterin.

Linkedin sizin oyun parkınız değildir.

Çok sosyal olmak adına her şeyi beğenip paylaşmak ya da yorum yapmak sizin bağlantınız olan kişilerin ana sayfasına da düşecektir o yüzden seçici olmanızda fayda var.Unutmayın Linkedin sizin oyun parkınız değil.

Tüm bunlara ek olarak :

  • Bence profilinize “İş fırsatlarına açık – Looking for new opportunities” yazmamak daha sağlıklı olabilir. Naçizane kendi görüşüm.Bir İK cı olarak böyle bir kişi beni bağlantısı olarak eklediğinde ilk adımının bana mesaj atıp iş hususunda yardım isteyeceği çok aşikar, kendi adıma artık bu gibi talepleri kabul etmiyorum üzgünüm.
  • Profiline bakıp o kişiye pozisyonu ile uzaktan yakından alakası olmayan mesajlar atmak ta pek sağlıklı değil. Eğitim alanında çalışan birine işe alımla ilgili ya da işe alım yapan birine eğitim hizmetleri hakkında atılan mailler söz ettiklerim.
  • Son dönemde Linkedin’de excel formülü, tablosu göndereceğim diye güncelleme paylaşan kimseler türedi.Mail adresinizi isteyen bu kişilere inanmayın arkasında farklı bir amaç olabilir.Gönderdiğiniz mail adreslerine virüs göndererek bilgi ve hesaplarınıza erişme riski olabilir.
  • Bir de yine buna benzer bir Whatsapp grubu hususu var ki evlere şenlik..Aklınız varsa telefon numaranızı paylaşmayın bu gibi gruplarla ne çıkacağı belli olmaz. Network yapacağım diye başınıza bir haller gelmesin.

Linkedin’i gerçekten profesyonel olarak kullanmak isteyenlerin uyması gereken bir çok noktayı belirtmeye çalıştım.Ama o matematik problemlerini ya da özlü sözleri görmeyecek miyiz elbete göreceğiz.Benim yöntemim bu gibi kirlilik yaratan kişileri sistematik olarak bağlantılarımdan çıkarmak olacak.Size de aynısını tavsiye ederim.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz