Home / Genel / İşin “Duygusal” Boyutu – Ücret Artışı

İşin “Duygusal” Boyutu – Ücret Artışı

 

Capture

Ocak ayı paylaşımlarımda bu aya has İnsan Kaynakları konuları üzerinde durmak istedim. Ocak sonuna gelirken belki de İK cıları ve çalışanları en çok ilgilendiren ,şirketlerde konuşulması bir tabu olan “Ücret Artışı” başlığı ile bu seriyi sonlandırmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu sene biz çalışanları neler beklediğini anlamak için öncelikle 2015 yılı ücret artış araştırmalarına birlikte bir göz atalım..

  • Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından her yılsonu gerçekleştirilen Ücret Araştırması tamamlandı. PERYÖN 2015 Yılı Ücret Araştırması’na göre özel sektör 2015’te çalışanların ücretlerine ortalama yüzde 9 zam yapacak.PERYÖN 2015 Yılı Ücret Araştırması, başta perakende, profesyonel hizmetler, finansal hizmetler, enerji ve üretim sektörlerinden olmak üzere Türkiye’nin önde gelen 77 şirketinin katılımıyla gerçekleştirildi.
  • PwC İnsan Kaynakları Danışmanlığı’nın 2008 yılından beri yürüttüğü “Ücret Yönetimi Araştırması”nın sonuçlarına göre, şirketler 2015 planlarında ortalama yüzde 9,3 ücret artışı öngörüyor.Farklı sektörlerde ve büyüklüklerde 46 kurumun katılımı ile yapılan araştırmada, katılımcıların yaklaşık üçte ikisi yüzde 9-10 aralığında ücret artışı yapacağını belirtirken, en düşük artış oranı yüzde 5, en yüksek artış oranı yüzde 15 olarak öngörüldü.
  • İnsan kaynakları danışmanlık firması Mercer, 2015 yılı için ücret artış oranını yüzde 8 olarak açıkladı.Mercer Ücret Araştırması’na Türkiye’den tüketici ürünleri, perakende, dayanıklı ürünler, enerji, teknoloji, ilaç, kimya ve kağıt, hizmet ve diğer sektörlerden 192 şirketin katıldı.

Malum tüm şirketler için ocak kutsal bir ay ; önceki senenin değerlendirildiği,yeni yılın hedeflerinin şekillenmeye başladığı,performans değerlendirmelerinin tamamlanıp işin “duygusal” boyutu olan ücret artışlarının yapılması ile sona eren bu yoğun ay aynı zamanda şirket içi dedikodu kazanlarının kaynadığı,çalışanların kendi içlerinde artış oranları ile ilgili türlü senaryolar yaratarak İnsan Kaynakları ekiplerini zorladığı bir ay olma özelliği taşıyor.

Şirketlerde artış dönemlerinde şirket içi dedikodu ve asılsız haberlerin temel nedenlerine indiğimizde adalet  kavramı ön plana çıkıyor.Bireysel beklentiler bu durumu daha da körüklüyor.Bu dönemin sonunda bazı çalışanlar tatmin olurken bazıları ise haksızlığa uğradığını düşünüp şirkete küsebiliyor.Çalışan bağlılığı anketlerinde düşük puanlar içinde en üst sıraya her daim yerleşen ücret konusunda herkesi aynı anda mutlu etmek tabi ki mümkün değil.Ancak doğru bir iletişim stratejisi ile çalışanlara bilgi vererek küs çalışan sayısını en aza indirmekte elbette şirketlerin elinde.Şeffaf süreçler,bilgilendirmeler,net ve açık belirlenmiş kurallar,yönetimin tek bir dilde aynı mesajı vermesi şirket içi ücret konusunda yaşanan dedikodu ve mutsuzluk seviyesini azaltmada oldukça etkili olacaktır.

Unutulmamalı ki çalışanları etkileyen ücret artışı ya da performans gibi süreçleri en sağlıklı ve doğru yöneten şirketler her daim kazançlı çıkacaklardır.Balka türlüsü düşünülemez bile..

Hamiş:İnternette ücret artışı ile ilgili araştırma yaparken karşıma enteresan bir kitap çıktı.Sizlerle de paylaşmak istedim.

 

Orjinal isim: L’Art et La Maniere D’aborder Son Chef de Service Pour Lui Demander Une Augmentation

Ezgi

 

 

Check Also

Capture

Kırık Camlar Teorisi : Sorunları Küçükken Çözmek Zorundasınız

“Kırık Camlar Teorisi” ile ilk kez Malcolm Gladwell’in Tipping Point- Kıvılcam Anı kitabında karşılaşmıştım. Oldukça …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir