İnsanlara en çok nerde çalışmak istersiniz diye sorulduğunda bu soruya verilen bir numaralı cevap “Google” oluyor son günlerde..Özellikle internette çalışma ortamının renkliliği ve rahatlığı ile ilgili resimler sürekli dolaştığı için Google sanki hiç iş yapılmayan sadece eğlenilen bir iş yeri havasında..”Ekonomi dergisi Forbes’un yaptığı araştırmaya göre, Google ABD’de çalışılabilecek en iyi şirket seçildi. Bu seçimde, Google’ın çalışanlarına sunduğu imkan ve hizmetler etkili oldu.”

Capture

“California’da dağlık bir bölgede bulunan ‘Googleplex’de çalışanlar isterlerse bisikletle dolaşabiliyorlar.”Burada araya girip bir Türk IT şirketinin de aynı uygulamayı yıllardır sürdürdüğünü eklemem gerekiyor.Bir üniversite kampüsü içinde kurulmuş olan bu şirket kampüs içi dolaşım için şirket bisikletleri kullanmaktadır.

“Googleplex’in bünyesinde voleybol sahasından, bilardo masalarına kadar birçok zevke uygun hizmetler bulunuyor. Çalışanlar mesai saatleri içerisinde istediği zamanda bu hizmetlerden yararlanabiliyor.”Bu cümledeki can alıcı nokta sanırım mesai saatleri içersinde ifadesi olmalı bana göre.Türk şirketlerinde şu ana kadar duyduğum ya da gördüğüm iki faaliyet ya masa tenizi ya da şirket için spor tesisi tabi ki mesai saatleri dışında kullanılmak üzere..

171.jpg

“Google, çalışanlarının sağlığını da unutmuyor.Fitness salonuyla gün içinde egzersiz yapan çalışanların herhangi bir sağlık riskine karşı 5 doktor hazır bekliyor. Google, çalışanlarına ücretsiz check-up servisi de veriyor.”Evet dediğim gibi bazı Türk şirketlerinde de fitness salonları olduğu dedikoduları dolaşmıyor değil ama ben şahsen herhangi birini yakin olarak görme şansı elde edemedim.Benim bilgilerim sadece şehir efsanelerinden kaynaklı..Örneğin Yapı Kredi Bankası ve Garanti Teknoloji bunlardan birkaçı..İş yeri doktoru ayrı bir vaka olarak incelenmeli.Çoğu şirkette doktor hiç bulunmazken,bazı şirketlerde sabah ya da öğleden sonra doktor bulundurmak gibi ilginç uygulamalara gidebiliyor.Şanslı isek tüm gün çalışan bir işyeri doktorumuz bulunuyor ise gidebilmek için önce gerçekten neyimiz olduğunu iyice açıklamamız onra ise doktoru yerinde bulmamız çok önemli.

“Googleplex’de çalışanlar uygun gördükleri alanlarda uyuma imkanına sahipler”.Bu konu gerçekten ilginç geldi.Bu da mı mesai içinde acaba ? Fazla mesai sonrası orda burda bulduğu koltukta uyuklayan personel görmüştüm ama hepsi fazla çalışma yüzündendi.Okuduğuma göre Japonya’daki şirketlerin bazılarında öğle aralarında şekerleme yapabilmek için uyku odaları kurulmuş.

Fotoğrafta Google’ın kestirmek isteyen çalışanları için yaptırdığı özel kabuk görülüyor.

“Dünya çapında 10 bin kişiye istihdam sağlayan Google’ın ana merkezinde çalışanlar öğle yemeklerini 15 adet kafeteryadan dilediklerinde yiyebiliyorlar” Türk şirketlerinde çalışanlar şanslı ise binalarında yemekhane bulunur ve buradan faydalanırlar.Yok ise eğer her gün nerede ne yesek stresi yaşarlar.15 adet kafeterya bulunmaz bir nimet olma özelliği taşıyor..

“Googleplex’de çalışanlar işyerlerine köpeklerini getirip, ofislerinde köpekleriyle oynayabiliyorlar. Yalnız Google’ın buradaki tek şartı köpeklerin ofislerde ‘ihtiyaçlarını’ gidermemesi.” Bu konuda ne yorum yapsam bilemedim.O yüzden yorumsuz geçmeyi tercih ediyorum 🙂

“Dalga havuzunu kullanan çalışanlar için cankurtaran da mevcut.” Dalga havuzu mu ?Türk şirketlerinde süs havuzundan başka havuzu olan şirket var mı bilemedim şimdi bilen varsa bana yazabilir mi ?

“Tüm çalışanların her an kullanabildiği masaj odası” .Okudukça ve de yazdıkça Googleplex’in beş yıldızlı bir otel olması ihtimalini düşünmeye başladım.Bir aralar Türkiye’de de popülerdi işyerinde masaj kavramı.Bunun için şirketler bile kurulmuştu bu hizmeti veren.Sonra noldu bilemiyorum.Bizde şu konsept daha yaygın eli kuvvetli bir çalışma arkadaşı masaj konusunda destek verir.Türk işi masaj dediğin de budur 🙂

Burası bir ofis..Benim evdeki çalışma odamla aynı kişiselleştirilmişliğe ve rahatlığa sahip..Burada çalışmak gerçekten bu kadar süper olabilir mi ?

Google’a iş başvurusunu nerden yapabiliyoruz..

Daha fazla resim için : http://www.google.com/intl/en/jobs/index.html

Yazar

Yorum Yaz