Capture

Geçen yazımda sorduğum cevabı kısmen de olsa buldum sanırım.İnsana bu kadar cazip fırsatlar sunan bir şirket işe alımlarını nasıl yapıyor olabilir ? Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama işte Google da çalışmak için geçmeniz gereken mülakat soruları..Çalışma ortamı ne kadar renkli ise bu renklilik mülakat sorularına da yansımış..

Firma işe alım öncesi yaptığı zorlu görüşmelerle meşhur. İşe alınabilmek içinse mülakatlarda bir kişinin bile hakkınızda olumsuz görüş bildirmemesi gerekiyor. Başta ABD olmak üzere birçok ülkede araştırmalarda gençlerin ilk çalışmak istediği şirket olarak çıkan Google’ın mülakat öncesi testleri bile yeteri kadar zorlu. İşte birkaç örnek:

Bir otobüse kaç golf topu sığar? (Nasıl bir cevap bekliyorlar bilemedim acaba burda önemli olan otobüsün büyüklüğünü golf toplarının genişliğini mi sorgulamak ??)
Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız? (Önce soruyu algılamak mühim burda.Blender’a atılmış bozuk para boyutunda bir canlıyım iyi de ben nasıl kurtulabilirim zıplasam ?)
Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.(İşte büyük mücadele bir nevi tabu oynamak yasak kelimeler var karşı tarafın anlayacağı dil kullanımına geçmek gerek.Daha önce çocuk iletişimi ile ilgili bir çalışmaya katılmıştım.Ayakkabı bağlamayı bilmeyen bir çocuğa anlatarak ayakkabı bağlamasını öğretmemiz gerekiyordu inanın bu basit iş bile aslında ne kadar zor tahmin bile edemezsiniz.Bizim kolayca anladığımız ya a bize doğru gelen şeyler çocuklara o kadar yabancı ki..Veritabanı mı o da ne ??)
Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir? (Hadi bakalım başlayın hesaplamaya)
A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın? (Eminim tüm sorular için tek bir cevap verilmesinden çok yaratıcı çözümler aranıyor yanı bu soruda ne denir ki ? Telefon ederim gecikeceği mi söylerim ?? Olmaz mı ?? )
Dolabında o kadar çok tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın? (İşte bir kadının en temel problemi yeni bir tane alır onu giyerim)
Bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. Her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. Köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. Hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. Bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. Ne olur? (Ortalık karışır,spekülasyonlar artar,köy birbirine düşer)
Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir? (Bu soru da tipik Türk durumuna bir örnek erkek adamın erkek oğlu olur mantığından yola çıkılır.)
Bir otoyolda 30 dakika içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0,95 ise 10 dakikada rastlama oranı nedir?(Ah ah çocukluğumuzun yol problemleri..)
Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)
Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur? (Korku filmi sahnesi gibi)
Bir partidesin. Sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin? (Resmen kumara özendirme söz konusu )
Dünyada kaç piyano akortçusu var? (Kaç piyano var ? )
Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?
5′ten 1′e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı? (İpucu: Korsanlardan biri altının yüzde 98′ini alır)

Yazar

Yorum Yaz