Capture

Yıllardır sürekli “Cam Tavan” hakkında okurum.Özellikle kadınların iş hayatındaki yükselmeleri ile ilgili temel engel denir cam tavan için.Fakat bu yazıyı okuyana kadar bilimsel anlamda neden cam tavan dendiği ya da cam tavanın aslında ne olduğunu nasıl kullandığımız iş hayatı jargonuna yerleşti çok net bilmiyordum.

Cam tavan aslında bilimsel bir deney..Şöyle ki..

“Pireler üzerinde çeşitli çalışmalar yapan bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Birkaçını toplayıp 30 cm. yüksekliğindeki tavanı da cam olan cam bir fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin sıcak olduğu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 cm fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler. Artık hepsinin 30 cm. zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm. zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı ‘hayat dersi‘ ne sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkanları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel zihinlerindedir. Kısacası, onları sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarının içindeki engel (burada 30 cm’den fazla zıplanamaz inancı) varlığını sürdürmektedir. Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerine güzel bir örnektir. ”

İşte pirelerin bu yaşadıklarına ‘cam tavan sendromu‘ deniyormuş. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun kendi cam tavanıdır aslında. Sizin kafanızdaki cam tavanınız da sizin hayallerinizin yüksekliğini gösterir. Yani her insan inandığına denktir… Ya da yapabileceğini düşündüğü kadardır her insan! Peki ya siz? Sizin cam tavanınız hangi yükseklikte?

Bir Çin atasözü derki;

“Sınırlarınızı bilin ama sınırlarınıza esir olmayın…”

”Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, akliniz bunun neden imkânsız
olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya baslar.Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda,akliniz yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardim etmek için çalışmaya baslar”

Dr. David J.. Schwartz

Yazar

Yorum Yaz